3
UTA Arad
Hora 45' 21' Miculescu 38'

Asa am trait Academica Clinceni - UTA Arad

Lanterna rosie Academica Clinceni a cautat fara succes prima victorie a sezonului in meciul cu UTA Arad din etapa a 13-a in CASA Liga 1. Partida a fost live text in aceasta pagina, luni, de la ora 17:30.

19:22

Final de meci.

83'

Wagner patrunde in careul gazdelor si trimite in blocaj.

80'

Cascini suteaza in blocajul unui adversar.

78'

Ureche intervine decisiv la un sut al lui Passaglia din afara careului.

65'

Cascini trimite in careu pentru Parvulescu. Ar fi ramas singur cu portarul. Omoh i-a stricat insa faza jucand mingea din offside.

63'

Vorobjovas reia cu capul peste poarta lui Ureche, noul portarul al celor de la Academica Clinceni.

56'

Cascini suteaza peste poarta oaspetilor.

46'

45'

Gol Hora!

Din nou portarul Dobre gafeaza dupa o centrare din corner. Respinge total gresit pana la Passaglia, acesta intoarce pentru Hora in sase metri si experimentatul atacant inscrie pentru un scor de forfait la pauza.

38'

Gol Miculescu!

Oaspetii isi dubleaza avantajul dupa o faza fixa de la coltul terenului. Portarul Dobre scapa mingea din maini chiar in fata lui Miculescu si acesta a indeplinit o simpla formalitate din doi metri.

34'

Bara transversala o salveaza pe UTA la lovitura de cap a lui Cascini dupa o centrare a lui De Amorim din corner.

34'

Parvulescu suteaza spre poarta, mingea e respinsa de Benga in corner.

32'

Omoh suteaza de la distanta mult peste poarta aradeana.

21'

Gol Hora!

UTA deschide scorul prin Ioan Hora. Acesta se demarca in dreapta si-l lobeaza spectaculos pe un Dobre iesit din poarta.

18'

Sut din actiune De Amorim. Respinge portarul oaspetilor Iacob in corner.

1'

A inceput meciul gazduit de stadionul Dinamo.

0'

Academica: Dobre - Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu - Bautista Cascini, Moulin - Vanzo, Chandarov, Amorim - Omoh
UTA: Iacob - Vukcevic, Benga, Medijmorec, Shlyakov - Passaglia, Vorobjovas - Ubbink, Roger, Miculescu - Ioan Hora

12:09

Avancronica

Cele doua echipe s-au mai intalnit in principala competitie interna doar in sezonul regulat precedent, cand UTA a luat patru puncte din sase posibile, 0-0 acasa si 3-0 in deplasare (marcatori Antal, D. Rusu, Roger).

Ionut Chirila a antrenat-o pe UTA in Liga 1 la finalul sezonului 2007/2008, palmaresul acestuia cuprinzand trei meciuri pe prima scena, o victorie si doua infrangeri.

Doar doua puncte au scos ilfovenii din meciurile disputate pe teren propriu in acst sezon, 1-1 cu CS Mioveni si 1-1 cu FC Botosani.

FC Botosani - UTA 2-1: a fost singura infrangere suferita de aradeni in precedentele sapte deplasari din campionat. In rest, aradenii au trei victorii si trei remize.