Hermannstadt, victorie categorică în meciul cu Dinamo

Echipa Hermannstadt s-a impus cu un categoric 3-0 în disputa cu Dinamo din prima etapă a playout-ului în Liga 1.

Toate cele trei goluri au fost înscrise în finalul primei reprize într-un interval de doar șapte minute.

Stoica a deschis scorul în minutul 38 cu o reluare din apropiere, apoi trei minute mai târziu Opruț a majorat avantajul gazdelor din pasa lui Neguț, pentru ca în minutul 45+1 acesta din urmă să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor.

Hermannstadt ajunge cu acest succes la cota 23 de puncte în clasament, ocupând locul opt în playout.

Dinamo rămâne pe locul 14, poziție de baraj momentan, și riscă să revină pe un loc direct retrogradabil, dacă FC Voluntari nu pierde în deplasare cu UTA.

Caseta tehnică

Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Bejan, Opruţ - S. Balaure (D. Iancu 85), Murgia, Sota Mino (Biceanu 66), Ianis Stoica (A. Jipa 80) - Neguţ (G. Iancu 66), D. Paraschiv (Fonseca 66). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo – de Moura, Pavicic (N. Roşu 71), Ilic (Irimia 64), Borduşanu (Amzăr 46) – Milanov (Dani Iglesias 46), Hakim Abdallah, Goncalo Gregorio (Selmani 64). Antrenor: Zeljko Kopic.

Cartonaşe galbene: Sota Mino 26, Butean 70 / Patriche 20, Homawoo 22, Velkovski 51.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - George Florin Neacşu, Adrian Vornicu.