Hermannstadt – Rapid 0-2. Giulestenii isi consolideaza locul secund

Echipa Rapid a castigat, cu 2-0, in deplasare cu Hermannstadt, in etapa a 14-a din prima liga.

Un meci decis pe final prin doua goluri marcate intr-un interval de trei minute.

Belgianul Emmers a deblocat tabela cu o reluare spectaculos in minutul 75. Acesta a trimis cu calcaiul din pasa lui Ionita, jucator care nu iesise pana atunci prea mult in evidenta.

Trei minute mai tarziu Dugandzic a majorat avantajul giulestenilor cu o lovitura de cap dupa o centrare de la coltul terenului.

Rapid isi consolideaza locul secund in clasament dupa aceasta a noua victorie in 14 meciuri.

Pentru Hermannstadt este a doua infrangere in actuala editie de campionat.

In primul meci al etapei FC Arge si FC Voluntari au remizat, scor 0-0.

Hermannstadt: Muţiu - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Mino Sota, Biceanu (Babic 80) - P. Petrescu (Balaure 46), Alhassan, Oroian (D. Iancu 80) - D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais - Emmers, Al. Albu, A. Ciobanu – Sefer (Pănoiu 76), Luckassen (Dugandzic 62), Al. Ioniţă II (Vojtus 76). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Sefer 19, C. Albu 59, Dugandzic 88.

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Ciprian Danşa, Andrei Constantinescu.