2
Universitatea Craiova
Cicaldau 60' Ivan 50'

Asa am trait Gaz Metan - Universitatea Craiova

Echipele Gaz Metan Medias si Universitatea Craiova deschid vineri, de la ora 20:30, runda cu numarul 27 in CASA Liga 1.

Pariati aici pe Gaz Metan - Universitatea Craiova

Un duel intre ocupanta locului 12 in clasament si echipa de pe ultima treapta a podiumului.

Gaz Metan Medias n-a mai castigat un meci oficial din 7 februarie (1-0 cu Chindia Targoviste pe teren propriu in campionat), inregistrand de atunci nu mai putin de cinci infrangeri, patru dintre acestea in campionat.

Cele cinci infrangeri suferite au fost la diferenta de un gol, iar in trei dintre ocazii mediesenii n-au marcat.

Universitatea Craiova a legat doua victorii la rand cu acelasi scor 1-0 in meciurile cu Chindia Targoviste (Cupa Romaniei) si FC Botosani (Liga 1).

Doua victorii obtinute dupa ce formatia din Banie pierduse 0-1 cu Chindia in campionat.

Meciuri directe

Universitatea Craiova a castigat ultimele doua vizite la Medias, 2-1 in 3 iulie 2020 si 3-2 in 20 septembrie 2019.

In turul actualei editii de campionat gruparea din Banie s-a impus pe teren propriu in fata lui Gaz Metan, cu 3-1. Au marcat Cicaldau, Ofosu si Barbut, respectiv Dumitru.

De remarcat ca nu s-a inregistrat nicio remiza intre cele doua echipe in ultimele sapte meciuri directe.

Ultima remiza, un 0-0, a fost consemnat la Medias in 10 decembrie 2017.

Per total, de 13 ori s-au intalnit cele doua formatii in Liga 1. De doua ori s-au impus mediesenii, de opt ori a castigat Universitatea Craiova, iar trei meciuri s-au incheiat la egalitate.

22:21

79'

Cartonas rosu !

Chamed este eliminat pentru un gest nesportiv asupra lui Camara. Practic i-a dat o palma spaniolului in marginea terenului si gazdele raman in zece.

62'

Ocazie ratata de gazde prin Sarr dupa un corner. Acesta reia cu capul pe langa poarta.

60'

Gol Cicaldau!

Ivan castiga un duel cu Yuri in marginea careului, patrunde in suprafata de pedeapsa si paseaza decisiv in fata portii pentru Cicaldau. Decarul Craiovei ajunge la 9 goluri in acest sezon.

50'

Gol Ivan!

Vatajelu centrareza in fata portii, Romeo rateaza respingerea si Ivan inscrie din apropiere.

47'

Corner

Primul corner al meciului apartine gazdelor si asta spune destule despre aceasta partida.

46'

A inceput partea secunda.

21:17

Lucian Rusandu pune capat primei reprize.

34'

Cicaldau cade in marginea careului. Centralul Rusandu vrea sa fluiere, dar lasa jocul sa continue si Ivan iroseste faza cu o centrare ratata.

33'

Sarr vede primul avertisment al meciului pentru o talpa la Papp.

2'

Chamed nimerste bara din stanga cu un sut din afara careului. Prima ocazie a meciului.