Gaz Metan - Hermannstadt 1-1. Debutul lui Jorge Costa pe banca gazdelor

Echipele Gaz Metan Medias si Hermannstadt au remizat, scor 1-1, intr-un meci disputat in etapa a 6-a din CASA Liga 1.

Dumitru Cardoso a deschis scorul pentru gazde in minutul 43. Egalarea a fost adusa dupa pauza de Jo Santos, in minutul 58.

În minutul 5, Alexandru Buzbuchi a scos de sub bară mingea trimisă de Andrei Sîntean. Peste alte unsprezece minute, portarul Gazului Metan a respins cu un reflex foarte bun reluarea aceluiași Andrei Sîntean.

La poarta cealaltă, șutul lui Simon Pambou din minutul 41 a fost reținut de Cristiano Figueiredo.

Imediat Sergiu Ciocan a șutat pe lângă poartă din marginea careului de 16 metri.

În minutul 43, Dumitru Cardoso a luat o acțiune pe cont propriu, a șutat și a reușit să înscrie cu un gol la colțul lung.

FC Hermannstadt a reușit să egaleze la treisprezece minute de la reluarea jocului.

După o aruncare de la margine, mingea deviată de Ousmane Viera a ajuns la Jo Santos care a reușit să înscrie.

În minutul 69, formația vizitatoare putea trece în avantaj, dar șutul lui Raul Opruț a trecut puțin pe lângă vinclul porții lui Buzbuchi.

La poarta cealaltă peste alte trei minute, Simon Pambu a fost lansat pe axul central, a șutat, dar Cristiano Figueiredo a reușit să respingă.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan: Buzbuchi – Butean, Larie, O. Baco, Trif (Velisar ’64) – Droppa (Alceus ’62) – Ciocan (Romeo ’74), R. Deaconu, Pambou Leombet, Plumbuitu (Sambu ‘7, Chamed ‘63) – Cardoso. Antrenor: Jorge Costa.

Hermannstadt: Cristiano – C. Belu (Bastos ’74), O. Viera, I. Stoica, R. Opruţ – Dâlbea, Romario – Caiado (Elbers ’77), Sîntean (Mayoral ’46), Jo Santos – Fabio Fortes. Antrenor: Ruben Albes.

Cartonaşe galbene: Butean ‘4, Cardoso ’12, Ciocan ’39, Droppa ’43 / Jo Santos ‘2, Dâlbea ‘6

Arbitri: Marius Avram – Vladimir Urzică, Adrian Vornicu – Florin Andrei