FCU Craiova 1948 își consolidează primul loc în playout după 1-0 cu Chindia

Echipă FCU Craiova 1948 a câștigat la limită duelul cu Chindia Târgoviște din deschiderea etapei a 6-a în playout, Liga 1. Meciul a fost live text aici.

William Baeten a marcat unicul gol al meciului din Bănie cu o execuție din interiorul careului, în minutul 45.

Gazdele de la FCU Craiova 1948 au ratat o lovitură de la 11 metri în partea secundă prin Alexandru Albu.

Penalty acordat de centralul Iulian Călin la intervenția VAR pentru un henț comis de Daniel Celea, în minutul 63.

Portarul Cătălin Căbuz a reușit să apere lovitura de la 11 metri executată slab de Albu și scorul a rămas 1-0 pentru gazde.

Un rezultat care avea să fie păstrat până la ultimul fluier.

FCU Craiova 1948 ajunge la 31 de puncte și ocupă în continuare primul loc în clasamentul din playout.

Chindia rămâne pe loc de baraj după această înfrângere.

Caseta tehnică

FCU Craiova 1948: Gurău - R. Negru, Duarte, Danny Henriques, Mascarenhas – Asamoah (Piccolomo 72), D. Albu – Baeten (G. Ganea), Bauza, Van Durmen (Bahassa 68) - A. Chiţu (A. Huyghbaert). Antrenor: Nicolo Napoli.

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Corinus, Boldor (C. Dinu 38) - Perianu, Vorobjovas (S. Buş 60) - Neguţ (A. Şerban 83), Popadiuc, D. Dumitraşcu - D. Popa. Antrenor: Toni Petrea.

Cartonaşe galbene: Asamoah 14 / Celea 63, C. Dinu 70).

Arbitri: Iulian Călin - Alexandru Cerei, Bucsi Imre-Laszlo.