FCU Craiova 1948 – FC Argeș 2-1. Piteștenii sunt pe loc retrogradabil înaintea ultimei etape

Aurelian Chițu a marcat două goluri în victoria obținută de FCU Craiova 1948 pe teren propriu cu FC Argeș, scor 2-1, în penultima etapă din Playout.

Chițu a deschis scorul în minutul 13 cu un șut din interiorul careului din pasa lui Bauza.

În minutul 31, Ganea i-a trimis cu exteriorul lui Chițu la o fază de contraatac și acesta a marcat cu o reluare din cădere.

Argeșul a redus din diferență în partea secundă, minutul 59, prin Zebic.

Oaspeții au încheiat partida în inferioritate numerică, după ce Turda l-a oprit prin fault în postura de ultim apărător pe Bauza.

Înaintea etapei finale FC Argeș rămâne penultima în clasament, pe un loc direct retrogradabil în Liga 2.

Caseta tehnică

FCU Craiova 1948: R. Popa – R. Negru, Duarte, Danny Henriques (Sidibe 88), Mascarenhas - D. Albu, V. Achim – Baeten (Bahassa 46), Bauza, G. Ganea (van Durmen 83) – A. Chiţu. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Argeș: Straton - Jakolis, Turda, Brendon Da Silva (Koubemba 79), Rizzi - Mimito Biai (Y. Pîrvu 46), Zebic, G. Creţu (Jobello 46) - Calcan, Garita, Bertrand (Bassong 46). ANTRENOR: Bogdan Vintilă.

Cartonaşe galbene: Baeten 45+1, Duarte 77. Mascarenhas 90+2 / Brendon Da Silva 18, Zebic 75, Bogdan Vintilă 77, Calcan 87

Cartonaş roşu: Turda (FC Argeş) min. 90+6

Arbitri: Marian Barbu - Mihai Marius Marica, Stelian Slabu.