2
0
FC Botosani

Așa am trăit FCU 1948 - FC Botoșani

Echipele FCU 1948 și FC Botoșani s-au înfruntat, luni, de la ora 17:00, în etapa a 19-a din Liga 1.

FCU 1948 şi FC Botoşani s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de şapte ori, de trei ori s-au impus oltenii, de două ori au câştigat moldovenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din campionatul României a avut loc pe 5 august 2023: FC Botoşani - FCU Craiova 1948 0-1, gol marcat de Juan Bauza.

FC Botoșani nu a câștigat niciun meci în actualul sezon de Liga 1, fiind ultima în clasament.

18:58

Final de partidă.

87'

Baeten irosește o mare șansă pe contraatac din pasa lui Chițu.

76'

Gol Bauza!

Juan Bauza scapă pe contraatac, trece în viteză de Mutombo și machează pentru 2-0.

67'

Chițu trimite mingea în poartă, dar golul este anulat pentru o poziție afară din joc la pasa lui Bauza.

60'

Mutombo e puternic comoționat după o ciocnire cu Gurău. Ambulanța e pregătită la marginea terenului. În cele din urmă fundașul oaspeților se ridică și iese pe propriile picioare în afara terenului.

59'

Gurău respinge în lateral șutul lui Florescu din afara careului.

54'

Blănuță în locul lui Blidar la gazde.

52'

Ciocnire între Gurău și Friday la o centrare a lui Florescu în careul gazdelor. Cel mai șifonat e portarul de la FCU.

48'

NGoma trage puțin pe lângă poarta gazdelor.

46'

Pinson în locul lui Drole la oaspeți.

46'

Start de repriză secundă.

17:49

FCU intră în avantaj la vestiare după golul marcat de Lacroix.

45'

Baeten este avertizat în finalul primei reprize.

45'

Chițu aproape de 2-0. Este blocat în momentul șutului.

40'

Lovitura liberă a Botoșaniului rămâne fără rezultat.

39'

Padula e primul jucător avertizat pentru un fault în marginea terenului aproape de propriul careu.

38'

Centrează Benzar din dreapta, mingea ia pământul în fața lui David, foarte aproape de finalizare. Gurău reține în cele din urmă.

29'

Ocazie de egalare pentru Botoșani. Același Florescu apare în careu la finalizare, șutul acestuia cu exteriorul fiind deviat în corner de Lacroix.

27'

Florescu șutează din afara careului direct în brațele lui Gurău.

22'

Replică timidă a oaspeților prin Benzar. Centrarea acestui ajunge în brațele lui Gurău.

20'

Gol Lacroix!

FCU deschide scorul prin fundașul Sebastien Lacroix. Reluare din șase metri pentru 1-0.