FCU 1948 – Dinamo 2-1. ”Câinii” ajung pe ultimul loc

Echipa FCU 1948 a tranșat disputa de pe teren propriu cu Dinamo, scor 2-1 (1-0), vineri seara, în etapa a 24-a din Liga 1.

Așa am trăit FCU 1948 - Dinamo

Un meci la finalul căruia Dinamo a ajuns oficial pe ultimul loc în clasament, după a 16-a înfrângere în actualul sezon.

Bahassa a deschis scorul cu un șut din afara careului la colțul lung, în minutul 13.

Dinamo a marcat golul de 1-1 în minutul 37 prin Gregorio, dar reușita acestuia a fost invalidată pentru offside.

La opt minute după pauza argentinianul Bauza a marcat un gol fabulos după o pătrundere în careul lui Dinamo. Ajuns cu spatele la poartă din dinamica fazei, Bauza a finalizat cu călcâiul.

Dinamo a redus din diferență prin Politic din minutul 64, acesta surprinzându-l pe Gurău cu o execuție din afara careului.

Până la finalul meciului ”câinii” au ratat două bune ocazii, prin Gregorio la centrarea lui Abdallah (min.70) și prin Gregorio (min.89), când mingea a întâlnit bara.

FCU 1948 ajunge la 30 de puncte și speră în continuare la o calificare în playoff, în timp ce Dinamo a preluat lanterna roșie în clasament după victoria celor de la FC Botoșani cu Poli Iași.

Caseta tehnică

FCU 1948: Gurău - R. Negru, Kvakic, Lacroix, Mascarenhas - V. Achim, Dr. Albu – Sidibe (Ibrahimi 80), Bauza (V. Pop 85), Bahassa (Padula 68) - Blănuţă. Antrenor: Giovanni Costantino.

Dinamo: Golubovic – Lucas (Milanov 51), Velkovski, Patriche - Cr. Costin, Ilic (P. Neagu 80), Pavicic (Dani Iglesias 80), Borduşanu (Bani 76) – Hakim Abdallah, Goncalo Gregorio, D. Politic. Antrenor: Zeljko Kopic.

Cartonaşe galbene: Bauza 59, Mascarenhas 77 / Pavicic 45+2, Ilic 69.

Arbitri: Adrian Cojocaru - Mircea Orbuleţ, Marius Badea.