FCSB, victorie la limită cu Sepsi

Liderul FCSB s-a impus în duelul cu Sepsi de pe teren propriu, scor 1-0, în etapa a 25-a din Liga 1.

Așa am trăit FCSB - Sepsi

Alexandru Băluță a marcat unicul gol al meciului disputat pe Arena Națională, în minutul 16, cu un șut din interiorul careuli.

La 0-0, în minutul 2, Florinel Coman a scăpat singur cu portarul și a fost blocat in extremis de Roland Niczuly.

Același Niczuly a mai avut două intervenții fabuloase în meci. O dată la pătrunderea lui David Miculescu din minutul 26, iar apoi în partea secundă atunci când brazilianul Luis Phelipe, jucător intrat la pauză, a rămas unu contra unu în minutul 79.

FCSB își consolidează primul loc în clasament după acest succes, având nouă puncte avans față de Rapid, echipa de pe locul al doilea.

Sepsi iese din zona playoff și ajunge pe poziția a șaptea, dar lupta rămâne în continuare deschisă pentru o clasare între primele șase la finalul sezonului regular.

Caseta tehnică

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Olaru, Lixandru, Alhassan – Al. Băluţă (Creţu ’90), Miculescu (Ov. Popescu ’64), Fl. Coman (Phelipe ’46). Antrenor: Elias Charalambous.

Sepsi: R. Niczuly – Oroian (Renta ;88), Kecskes (Bălaşa ’88), D. Ciobotariu, Dumitrescu (Varga ’61) – N. Păun – Kallaku (I. Gheorghe ’88), C. Matei, Aganovic (Rondon ’72), Fl. Ştefan – Safranko. Antrenor: Bernd Storck

Cartonaş galben: / Oroian ‘81.

Arbitri: Adrian Cojocaru - Valentin Avram, Alexandru Filip.