4
0
UTA

Așa am trăit FCSB - UTA

Etapa a 22-a din Liga 1 s-a încheiat cu meciul FCSB - UTA. Partida a fost live text în această pagină luni seara de la ora 20:00.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 81 de ori în principala competiţie internă, de 40 de ori s-au impus roş-albaştrii, de 24 de ori a câştigat UTA, iar alte 17 partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din campionat a avut loc pe 28 august 2023, UTA - FCSB 2-1, goluri marcate de Andrej Fabry, Godberg Cooper, respectiv Florinel Coman.

FCSB a câștigat ultimele două meciuri cu UTA de pe teren propriu cu același scor, 2-1, dar arădenii au câștigat ultimele trei dispute contra roș-albaștrilor, toate acasă.

21:55

Final de meci. FCSB se impune categoric și ajunge la 11 puncte față de CFR, ocupanta locului doi în clasament.

90'

Stahl ajunge la finalizare și trage pe poartă. Reține Târnovanu.

83'

Gol Miculescu!

Alhassan pasează în scurt pentru Miculescu și acesta marchează împotriva fostei sale echipe.

66'

Gol Olaru!

Hattrick reușit de Olaru și FCSB se desprinde la 3-0.

63'

Fază de penalty în careul arădenilor. Centralul Vidican acordă lovitură de la 11 metri pentru FCSB.

62'

Băluță trimite în fața porții pentru Luis Phelipe. Este mai rapid Conte și respinge din fața brazilianului.

55'

Ocazie pentru FCSB la șutul lui Băluță. Mingea e respinsă în corner.

46'

Start de repriză secundă.

20:48

FCSB intră cu 2-0 la pauză.

45'

UTA ratează o mare ocazie pe contraatac prin Fabry. Reluare peste poartă din 6-7 metri singur cu portarul. Totul a pornit de la o minge trimisă de Olaru direct la un adversar.

43'

Fază frumoasă creată de Luis Phelipe, mingea îi revine și trage în blocajul lui Conte.

39'

FCSB marchează din nou, dar reușita lui Tavi Popescu e invalidată de o semnalizare de la margine pentru offside.

30'

Șut trage de la distanță pe lângă poartă.

22'

Gol Olaru!

Se modifică din nou tabela. Același Olaru profită de o eroare a defensivei oaspeților și majorează scorul la 2-0. Căpușă a greșit grav în centrul apărării celor de la UTA.

20'

Gol Olaru!

FCSB deschide scorul prin Darius Olaru. Centrare din corner, mingea ajunge în afara careului și Olaru trimite din prima la colțul scurt. Portarul n-a avut timp să reacționeze.

15'

Corner pentru FCSB rămas fără rezultat.

9'

Tavi Popescu aduce mingea în careul arădenilor și solicită penalty la un posibil henț. Jocul continuă.

8'

Ariel Lopez reia cu capul în bara transversală. UTA ratează deschiderea scorului.

1'

A început meciul pe Arena Națională. Se joacă la aproape -5 grade Celsius. Terenu se prezintă însă în condiții ideale pentru data din calendar.

19:34

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Lixandru, Șut, Olaru – Luis Phelipe, Băluță, Oct. Popescu.

UTA: Kucher – Căpușă, Conte, Benga, Micovschi – A. Lopez, M. Freitas – R. Pop, Fabry, Omondi – Luckassen.