2
U Cluj
Mitrea 88' Nistor 25'

Așa am trăit FCSB - U Cluj

Etapa a 11-a din Liga 1 s-a încheiat, luni seara, cu meciul FCSB - U Cluj, live text în această pagină de la ora 21:00.

De-a lungul timpului, privind strict continuitatea sportivă, roş-albaştrii şi studenţii clujeni s-au mai întâlnit de 98 de ori în campionatul României, de 59 de ori s-au impus bucureştenii, de 18 ori au câştigat ardelenii, iar alte 21 de jocuri s-au terminat la egalitate, anunță LPF.

Cea mai recentă dispută directă din campionat a avut loc pe 31 octombrie 2022, Universitatea Cluj - FCSB 2-1, goluri marcate de M. Thiam, I. Filip, respectiv A. Cordea.

FCSB a marcat în toate cele zece meciuri din campionat, iar în patru partide nu a primit gol.

Cu 17.301 spectatori pe meci, FCSB ocupă primul loc în ierarhia audiențelor pe stadion în meciurile de acasă.

22:58

Final de partidă.

90'

Offside la pătrunderea lui Popa.

90'

Cei de la U Cluj rămân periculoși în atac și caută să dea lovitura.

90'

Meciul e prelungit cu 7 minute.

88'

Gol Mitrea!

La doar al doilea corner din meci, U Cluj egalează prin Mitrea cu capul. Acesta i-a luat fața lui Ngezana și a punctat cu prețul unei accidentări la cap.

85'

Centrare în careul oaspeților și Compagno reia cu capul pe spate.

83'

Târnovanu reține mingea prin care Chipciu l-a căutat pe Popa.

78'

Olaru pătrunde în careu și trage peste poartă. Gazdele au solicitat un corner.

69'

Galben încasat de Radunovic.

61'

Ocazie pentru U Cluj la pătrunderea lui Popa. Șut al acestuia din unghi respins de Târnovanu.

57'

Coman pătrunde în careu, întoarce mingea pentru apariția lui Băluță și acesta e blocat in extremis de Gorcea.

46'

Începe repriza secundă.

21:50

FCSB intră cu 2-1 la pauză.

38'

Gol Șut!

FCSB revine la conducere prin Adrian Șut. Totul a pornit de la șutul lui Coman din afara careului, portarul Gorcea a respins în față și Șut reia în poartă pentru 2-1.

25'

Gol Nistor!

U Cluj restabilește egaltatea prin Nistor. Acesta a pătruns în careu și l-a depășit ușor pe Dawa, apoi a marcat cu un șut pe jos la colțul lung.

22'

Lovitură liberă pentru FCSB. Mingea centrată în careu depășește întreg pachetul de jucători.

16'

Popadiuc îl faultează pe Târnovanu la o minge în adâncime.

7'

Gol Dawa!

FCSB deschide scorul prin Dawa după o fază fixă de la colțul terenului.

5'

Nistor întârzie șutul dn afara careului și este deposedat. FCSB iese pe contraatac și faza se încheie cu un șut în plasa laterală din partea lui Băluță.

1'

Ionuț Coza fluieră startul partidei.

19:52

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic, Ov.Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Oct.Popescu, Coman.

U Cluj: Gorcea - Peteleu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu - Bic, Doukoure, Nistor, Chipciu - Ilie, Popadiuc.