FCSB se desprinde la șapte puncte în fruntea clasamentului din playoff

Echipa FCSB a câștigat duelul de pe teren propriu cu Sepsi Sf.Gheorghe, scor 2-1, în prima etapă din faza playoff a campionatului.

Așa am trăit: FCSB - Sepsi

Florinel Coman a deschis scorul în minutul 12 cu un șut la colțul scurt.

Cei de la Sepsi au restabilit egalitatea prin Gabriel Debeljuh dintr-un penalty ușor acordat de centralul Horațiu Feșnic la o intervenție defensivă din partea lui Coman.

FCSB a revenit la conducere prin Alexandru Băluță în minutul 42 după o acțiune inițiată de Risto Radunovic din flancul stâng. Acesta a pătruns în centru și a pasat decisiv pentru finalizarea spectaculoasă a lui Băluță.

În partea secundă cei de la FCSB au marcat prin Coman, golul acestuia fiind anulat pe motiv de ofsaid la Valentin Crețu, jucător intrat din minutul 46 în locul lui Ovidiu Popescu.

Sepsi a ratat egalarea în minutul 84 la șutul lui Varga din afara careului, balonul ocolind de puțin poarta.

Cu această victorie FCSB își consolidează primul loc în clasament, având șapte puncte avans în fața echipelor Universitatea Craiova și Rapid.

Etapa următoare FCSB joacă în deplasare cu Farul.

Caseta tehnică

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu (V. Creţu 46), Ngezana, Dawa (Baba Alhassan 46), Radunovic – Lixandru, Şut, Olaru – Al. Băluţă (Luis Phelipe 57), Oct. Popescu (Pandele 86), Fl. Coman (Miculescu 77). Antrenor: Elias Charalambous.

SEPSI: D. Moldovan – Oroian (Aganovic 40), Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu (R. Varga 46), A. Dumitrescu – N. Păun – Popşa (Renţa 70), Kallaku (Safranko 70), K. Varga – Debeljuh (Rondon 82). Antrenor: Bernd Storck.

Cartonaşe galbene: Al. Băluţă 51

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Daniel Mitruţi