2
Rapid
Rrahmani 16' Krasniqi 12'

Așa am trăit FCSB - Rapid

Derby-ul etapei a 5-a în playoff-ul de Liga 1 s-a disputat cu casa închisă pe Arena Națională, sâmbătă, de la ora 20:30, între rivalele bucureștene FCSB și Rapid.

Charalambous înaintea meciului cu Rapid: ”Ținta noastră e să câștigăm cele trei puncte”

Bogdan Lobonț în prefața derby-ului cu FCSB: ”Mai e ceva de spus? Să ne bucurăm de fotbal”

Cele două echipe sunt despărțite de 16 puncte, FCSB fiind aproape de primul titlu după o așteptare de nouă ani.

Ultimele patru meciuri directe au fost câștigate de Rapid.

De la revenirea giuleştenilor pe prima scenă din 2021, acestea s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de opt ori, de şase ori s-a impus Rapid, celelalte două jocuri fiind câştigate de FCSB.

Ultima oară Rapid a învins FCSB cu 4-0 chiar pe Arena Națională în ultima etapă a sezonului regular.

22:25

Marcel Birsan fluieră finalul partidei.

90'

Meciul e prelungit cu 4 minute.

88'

Centrare a lui Braun din dreapta si Rrahmani reia cu capul peste poartă.

77'

Ngezana reia cu capul pe portar.

65'

Aioani respinge șutul lui Coman.

58'

Gol Băluță !

FCSB egalează prin Băluță. Reluare din șase metri.

56'

Coman trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă.

51'

Hromada părăsește terenul pe targă. Intră Emmers.

46'

Băluță aproape de gol după o centrare din flancul drept.

46'

Start de repriză secundă.

21:18

Pauză pe Arena Națională. Rapid intră în avantaj.

43'

Coman scapă pe contraatac, dar Braun are o intervenție fabuloasă și deposedează prin aluncare la limita careului.

41'

Dawa intră în locul lui Chiricheș la FCSB.

41'

Coman primește galben pentru proteste.

41'

Târnovanu se opune golului după un contraatac. Petrila ajunsese în poziție de finalizare.

39'

Ratare a lui Miculescu din 3-4 metri. A reluat cu capul peste poartă.

37'

Chiricheș primește îngrijiri medicale pentru o lovitură la brațul drept.

36'

Iacob vede cartonașul galben pentru o intrare întârziată asupra lui Crețu.

23'

Rapid marchează golul trei prin Hasani, dar fanionul e ridicat de la margine.

22'

A fost ofsaid la Rrahmani, jucător aflat pe direcția șutului trimis de Hasani. Un mare semnal de alarmă pentru FCSB.

20'

Oaidă (Rapid) vede primul cartonaș galben din meci.

16'

Gol Rrahmani!

Lovitură liber pentru Rapid cu centrare din dreapta de la Petrila și Rrahmani înscrie cu capul.

12'

Gol Krasniqi!

Rapid egalează prin Krasniqi. Șut în forță din interiorul careului, dar totul a pornit de la o pasă a lui Șut la adversar pe fază de construcție.

9'

Gol Olaru!

FCSB deschide scorul prin Darius Olaru cu un șut din interiorul careului.

6'

Hasani cade în careul celor de la FCSB. Jocul e lăsat să continue.

3'

Gol marcat de FCSB anulat de o semnalizare de la margine. A fost ofsaid la Coman.

1'

A început meciul.

0'

FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Chiricheș, Radunovic - Lixandru, Șut, Olaru - Oct.Popescu, Miculescu, Coman.

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Hromada, Oaidă, Hasani - Krasniqi, Rrahmani, Petrila.