FCSB obține toate punctele la Botoșani

Liderul din Liga 1 își consolidează poziția fruntașă în clasament după o victorie la limită, scor 1-0, pe terenul lanternei roșii FC Botoșani.
Așa am trăit FC Botoșani - FCSB

Lixandru a marcat unicul gol al meciului cu o reluare din interiorul careului, după centrarea din corner venită de la Coman.

Pentru tânărul fundaș de la FCSB este primul gol marcat în tricoul roș-albastru.

Ducan, fostul portar al bucureștenilor, a avut mai multe intervenții salvatoare, limitând scorul la acest 1-0.

De reținut șutul lui Octavian Popescu din afara careului în minutul 86. Mingea se îndrepta direct spre vinclu fără intervenția lui Ducan.

Apoi, același Ducan a apărat la pătrunderea lui Olaru în careu după un atac pozițional prelungit al oaspeților.

FC Botoșani a fost aproape de gol la șutul lui Florescu peste poartă în debutul reprizei secunde și la pătrunderea lui Mouaddib din final, când Târnovanu a respins cu piciorul.

Caseta tehnică

FC Botoșani: Ducan - R. Benzar (Mutombo 57), Şeroni, Junior Pius, Ţigănaşu - G. David (Cărăuşu 69), V. Dican, Ed. Florescu (Casap 77) - Friday Adams (Ilicic 46), Ngoma (Mouaddib 77), Pinson. Antrenor: Dan Alexa.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Ngezana, Cr. Ganea – Djokovic (Ov. Popescu 62), Lixandru, Olaru - Al. Băluţă (Oct. Popescu 62), Compagno, Fl. Coman (Miculescu 87). Antrenor: Elias Charalambous.

Cartonaşe galbene: Ţigănaşu 4, Şeroni 40, V. Dican 45+2, Junior Pius 64, Dan Alexa 72 / Olaru 30, Dawa 69, Ov. Popescu 88, Târnovanu 90+5

Arbitri: Florin Andrei - Ovidiu Artene, Mihăiţă Necula.