1
0
CFR Cluj

Așa am trăit FCSB - CFR Cluj. Cu casa închisă, în Ghencea!

Cel mai așteptat meci al etapei a 4-a din Liga 1 s-a disputat, duminică seara, între FCSB și CFR Cluj, marile rivale în lupta pentru titlu. Partida a avut loc pe noua arenă din Ghencea, unde roș-albaștrii au revenit după opt ani!
FCSB face record de spectatori în Ghencea

23:28

Bîrsan pune capăt meciului și FCSB se impune, cu 1-0.

90'

Încă o fază irosită de CFR. Au trecut cele 6 minute suplimentare.

90'

Șut faultează în atac cu prețul unui avertisment.

90'

Edjouma intră în locul lui Olaru.

90'

Sava iese din poartă și respinge din fața lui Coman.

90'

Meciul e prelungit cu 6 minute.

90'

Kresic respinge din fața lui Coman după o fază de contraatac a gazdelor.

87'

Muhar trage în forță după o liberă indirectă a CFR-ului.

86'

Jefte în locul lui Bîrligea, de asemenea intră Filip în locul lui Manea.

82'

Panică în careul celor de la FCSB după o nouă eroare comisă de Chiricheș. În multe situații acesta pare depășit.

74'

Șansă de gol irosită de Tavi Popescu. Acesta trimite pe lângă poartă din interiorul careului.

70'

CFR-ul se aruncă în atac. Manea ratează centrarea și mingea revine în posesia gazdelor.

67'

Gol Compagno!

FCSB deschide scorul din penalty prin Compagno.

64'

Compagno cade în careul advers și Bîrsan acordă penalty. Se așteaptă confirmarea din partea VAR.

62'

Avounou îl lovește în cap pe Tavi Popescu.

60'

Krasniqi și Avounou intră la CFR. Tachtsidis și Moragan sunt retrași pe bancă.

58'

Tavi Popescu se prăbușește în careul advers la un duel cu Morgan. Jocul continuă cu repunere de la colț pentru gazde.

57'

Coman trimite de la distanță și mingea trece puțin pe lângă poartă.

55'

Eroare a lui Morgan în preajma propriului careu. Mingea ajunge la Olaru care ratează complet centrarea.

54'

Ajeti vede și el cartonașul galben pentru un fault în atac.

47'

Morgan este primul jucător avertizat din tabăra oaspeților.

47'

RECORD de spectatori în Ghencea: 28.519 spectatori la acest meci, cifra oficială!

46'

S-a reluat meciul. Compagno a intrat în locul lui Cordea la FCSB.

22:20

Bîrsan trimite echipele la vestiare. 0-0 după primele 45 de minute.

43'

Cordea îl oprește prin fault pe Yeboah.

42'

Al patrulea corner pentru FCSB în acest meci. CFR n-are nicio lovitură de la colț.

36'

Compagno scos la încălzire.

35'

Coman centrează în careu din lovitură liberă pentru apariția lui Dawa. Blochează cei de la CFR.

32'

Tavi Popescu obține lovitura libera la o intrare a lui Cvek din spate.

31'

Pantea urcă în ofensivă și trimite puțin peste poartă.

28'

Camora trimite pe poartă din lateral stânga.

24'

Chiricheș pasează direct la Muhar, acesta continuă cu Bîrligea. Intervine Dawa in extremis și cei de la FCSB scapă de gol.

21'

Replică cei de la FCSB prin Șut. O minge trimisă de la distanță care se duce pe lângă poartă.

19'

CFR aproape de gol. Bara îi salvează pe cei de la FCSB. Yeboah a șutat de la distanță, Târnovanu a respins în față și mingea trimisă de Muhar a întâlnit bara.

12'

Olaru centrează în careu pentru urcarea lui Pantea. Acesta cade, dar Bîrsan lasă jocul să continue.

11'

Bîrligea încearcă o pătrundere în careul gazdelor. Cade la un duel cu Olaru și acuză un fault. Jocul continuă.

10'

FCSB domină începutul meciului din Ghencea.

8'

Chiricheș este primul jucător avertizat în acest meci.

4'

S-a reluat partida și Coman amenință poarta cu un șut pe colțul scurt.

1'

Coman acuză o accidentare în jumătatea adversă.

1'

Începe meciul din Ghencea. La partidă asistă 28.000 de spectatori.

21:32

Lovitură simbolică de start a partidei este dată de Adrian Ilie.

20:37

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic – Olaru, Șut, Djokovic – Cordea, Oct. Popescu, Coman.

CFR Cluj: Sava – Manea, Kersic, Ajeti, Morgan, Camora – Muhar, Tachtsidis, Cvek – Yeboah, Birligea.

12:38

Avancronica

FCSB este singura echipă cu punctaj maxim după primele trei etape în Liga 1.

CFR Cluj vine la București după eliminarea suferită în turul 2 preliminar din Conference League pe terenul celor de la Adana Demirspor.

Cele două s-au mai întâlnit de 70 de ori în principala competiţie internă. De 26 de ori s-au impus bucureştenii, de 19 ori au câştigat clujenii, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate.

În ultimele șapte meciuri directe FCSB a obținut patru victorii, CFR s-a impus o dată chiar pe terenul bucureștenilor, iar alte două partide s-au încheiat la egalitate.

Cinci goluri s-au marcat în ultimele patru confruntări FCSB vs CFR.

Meciul de duminică seara se dispută cu casa închisă în Ghencea.