FCSB bate CFR-ul și vine la un punct în spatele liderului din Liga 1

Etapa a 8-a din Playoff s-a încheiat cu victoria obținută de FCSB pe teren propriu în fața rivalei CFR Cluj, scor 1-0.

Un meci decis de golul marcat de Florinel Coman la patru minute după pauză în urma unei faze rapide de contraatac.

Cel supranumit cândva ”Mbappe” al României a câștigat duelul la viteză cu masivul Kolinger și a strescurat mingea pe lângă portarul Scuffet.

Un gol venit cumva ca o încununare a jocului dominat de FCSB, echipă care n-a avut mari ocazii la 0-0, dar care a condus ostilitățile pe Arena Națională.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost ratată de FCSB prin Ovidiu Popescu, jucător care n-a prins poarta cu un șut în forță din interiorul careului la mingea întoarsă de Cordea.

La partida FCSB – CFR a fost stabilit un nou record de spectatori pentru Liga 1 în actualul sezon.

Dupa deschiderea scorului FCSB a făcut pasul în spate și CFR a pus stăpânire pe centrul terenului împingând liniile spre poarta lui Târnovanu.

Portarul celor de la FCSB a fost ocrotit de șansă în minutul 69 la mingea trimisă de Cvek din afara careului și care a fost deviată de Șut în bara transversală.

FCSB a jucat inteligent finalul meciului ținând mingea departe de propria poartă pentru conservarea avantajului minim.

Cu cele trei puncte obținute în meciul de duminică seara FCSB se apropie la un punct în clasament de liderul Farul.

Cele două echipe se înfruntă etape următoare la Ovidiu într-un meci practic cu titlul pe masă.

Caseta tehnică

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Ov. Popescu, Ad. Şut (I. Cristea 85), Olaru – Cordea (Octavian Popescu 46), Miculescu (Compagno 62), Fl. Coman (Pantea 70). Antrenor: Elias Charalambous.

CFR CLUJ: Scuffet – Braun (Peteleu 42), Kolinger, A. Burcă, Camora - Boateng, Muhar (Bîrligea 61), Cvek – Fică (Maglica 87), Yeboah (Janga 61), E. Krasniqi (Petrila 43). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 50, Tamm 71, Pantea 90+1 / Yeboah 45+2, Janga 71, Cvek 90+3.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Daniel Mitruţi, George Florin Neacşu.