FC Voluntari și Petrolul au încheiat etapa a 5-a din playout cu o remiză

Cele două formații au remizat, scor 2-2, luni seara, în epilogul etapei a 5-a din playout.

Petrolul a deschis scorul prin Jair, în minutul 28, dar golul ploieștenilor a fost anulat pe motiv de offside.

După alte șapte minute ilfovenii marcau pentru 1-0 prin Marcelo Lopes din pasa lui Ricardinho.

Avantajul gazdelor a fost anulat după alte șapte minute după o lovitură de la 11 metri provocată de Matricardi, pentru Petrolul marcând Grozav de la punctul cu var.

Echilibrul numeric al partidei s-a rupt în debutul parții secunde, după ce slovacul Adam Nemec a primit două galbene într-un singur minut.

FC Voluntari a marcat golul de 2-1 în inferioritate numerică prin islandezul Sigurjonsson, în minutul 88.

Un avantaj de care gazdele n-au reușit să țină până la final, Doua aducând egalarea pentru Petrolul cu un șut de la distanță după o lovitură de la colțul terenului.

Într-o primă fază golul jucătorului ivorian a fost anulat după o semnalizare de la margine, dar la intervenția VAR reușita a fost validată.

Petrolul a egalat pe FCU Craiova 1948 în fruntea clasamentului din playout cu punctul obținut la Voluntari (28).

Tot luni s-a mai disputat și meciul Universitatea Cluj – CS Mioveni, meci tranșat de Șepcile Roșii, cu 1-0.

Argeșenii rămân fără victorie în playout și se îndreaptă cu pași mari spre Liga 2.