3
Dinamo
Bena 90' Costin 46' Gregorio 24'

Așa am trăit FC Voluntari - Dinamo

Am transmis live text în această pagină, sâmbătă seara (21:45), partida FC Voluntari - Dinamo, meci din etapa a 6-a în Liga 1.

23:45

Final de partidă.

90'

Penalty ratat de Voluntari prin Sigurjonsson. Acesta a trimis pe lângă poartă de la 11 metri.

90'

Gol Bena!

Până la urmă golul lui Dinamo este validat. Patriche a trimis spre poartă și Bena e ultimul care a atins-o fiind creditat ca marcator.

87'

Larrucea trimite în poartă, dar golul e anulat pe motiv de offside. Decizia ar putea fi întoarsă de VAR.

80'

Gol Nemec!

Boboc urcă în dreapta până la limita terenului și trimite în fața porții pentru Nemec. Slovacul înscrie pentru 2-2 împotriva fostei sale formații.

59'

Ocazie pentru Voluntari la pătrunderea lui Andrei. Șutul acestuia e blocat de Golubovic.

46'

Gol Costin!

Dinamo trece la conducere prin Costin după o eroare a portarului gazdelor.

39'

Voluntari aproape de gol după un corner. Armaș a reluat periculos cu capul, dar Golubovic reușește să respingă.

24'

Gol Gregorio!

Dinamo egalează prin Gregorio cu un șut din interiorul careului.

19'

Gol Matricardi!

Voluntari deschide scorul prin Matricardi după o centrare de la colțul terenului.

1'

Start de partidă.

21:38

Echipele de start:

FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaş, Aliji - R. Boboc, V. Raţă, Crepulja, Doru Andrei - Sigurjonsson, Nemec.

Dinamo: Golubovic - Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr - Bena - Bani, Larrucea, Politic, Cr. Costin - Gregorio

12:47

Avancronica

FC Voluntari şi Dinamo s-au mai întâlnit de 21 de ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus gazdele din această rundă, de 16 ori au câştigat bucureştenii, iar alte două jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă confruntare directă din campionat: 22 noiembrie 2021, FC Voluntari-Dinamo 2-1 (V. Raţa, I. Gheorghe / D. Sorescu).

Dinamo vine după prima victorie de la revenirea în prima ligă, 1-0 cu FC Botoșani pe teren propriu.

FC Voluntari a câștigat ambele meciuri disputate pe teren propriu în actualul sezon.