FC Botosani invinge Chindia dupa un meci cu cinci goluri si doi eliminat

Singura echipa din Moldova ramasa in prima liga a castigat disputa de pe teren propriu cu Chindia Targoviste, scor 3-2 (3-1).

Sebastian Mailat a deschis scorul rapid pentru botoseneni inca din minutul 3 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Chindia avea sa egaleze dupa doar zece minute prin Andrei Serban din pasa lui Cristian Negut.

FC Botosani s-a desprins la 3-1 cu doua goluri marcate intr-un interval de doar trei minute.

Eduard Florescu a readus echipa lui Mihai Teja in avantaj cu o lovitura de cap (min.29), pentru ca Sebastian Mailat sa-si treaca in cont dubla (min.31).

Andreas Mihaiu a redus din diferenta la trei minute dupa pauza cu un sut din interiorul careului.

Oaspetii au ramas in inferioritate numerica din minutul 62, dupa ce Tiberiu Capusa a vazut cartonasul rosu direct pentru un fault in postura de ultim aparator asupra lui Mateus Santos.

Atacantul brazilian de la Botosani a fost si el eliminat sapte minute mai tarziu, dupa ce a vazut al doilea galben.

FC Botoşani: Ed. Pap – Patache (Sno 80’), Dican, Şeroni, Ţigănaşu - Ed. Florescu (Tisdell 76’), Perianu, Târcoveanu (Elad Shahaf 57’) – Mailat (Dragu 80’), Camara (Grubac 76’), Mateus. Antrenor: Mihai Teja.

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Boldor, Dumitraşcu – Dulca (Passaglia 67’), Vorobjovas – A. Şerban (Ad. Ioniţă 67’), Chamed (C. Dinu 67’), Popadiuc (Mihaiu 46’) - Neguţ (Cherchez 86’). Antrenor: Adrian Mihalcea.

Cartonaşe galbene: Mateus 30 / Boldor 27.

Cartonaşe roşu: Mateus 68 / Căpuşă 62.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Mihai Marica – Florin Andrei.