2
FCSB
Sorescu 55' Sut 48'

Asa am trait FC Arges - FCSB

Am transmis live text in aceasta pagina meciul FC Arges - FCSB (20:30), partida din etapa a 27-a in Liga 1.

De sapte ori s-au intalnit FC Arges si FCSB de la revenirea pitestenilor in prima liga (2020). Dintre aceste ultime confruntari, cinci jocuri au fost castigate de bucuresteni, unul de catre argeseni, iar o partida s-a terminat la egalitate.

Cea mai recenta disputa directa din campionatul Romaniei a avut loc pe 2 octombrie 2022, FCSB - FC Arges 3-2, goluri marcate de Andrea Compagno - dubla, Andrei Cordea, respectiv Andreias Calcan si Arnold Garita.

FCSB a castigat de fiecare data in ultimele cinci deplasari din campionat.

FC Arges n-au nicio victorie in ultimele cinci meciuri, inregistrand trei remize si doua infrangeri.

Pitestenii sunt fara victorie in ultimele sase partide disputate in Trivale. Ultimul succes acasa dateaza din 7 octombrie 2022, 1-0 cu Universitatea Craiova.

22:25

84'

Straton il blochează pe Olaru după un contraatac al oaspeților.

78'

Incredibila ocazie ratata de Compagno singur cu portarul in sase metri.

74'

Ocazie pentru FC Argeș pe contraatac. Garita intra in careu si-l intoarce pe Dawa, pasand pentru sutul lui Njike. Mingea se duce peste poarta.

70'

Olaru centreaza în fața portii pentru Compagno. Mingea trece de italian si iese in lateral.

62'

Gol Koubemba!

Centrare din stanga, mingea trece de Radunovic si Koubemba marchează cu genunchiul.

60'

Sansa mare ratata de Coman pe contraatac. Sut peste poarta din interiorul careului.

58'

Sorescu a prins gustul golului si mai incearca o data. Mingea se duce peste poarta.

57'

Compagno suteaza pe lângă poarta din afara careului.

55'

Gol Sorescu!

Recuperare in jumătatea adversa, pasa in dreapta pentru Sorescu si fostul dinamovist inscrie cu un sut pe jos la coltul lung.

48'

Gol Sut!

Lovitura libera pentru FCSB. Coman centreaza in fata portii si Sut strecoara mingea in poarta.

46'

Start de repriza secunda. Cretu in locul lui Edjouma la FCSB.

21:20

Marcel Birsan pune capat primei reprize. 0-0 la pauza.

45'

Olaru obtine lovitura libera in jumatatea adversa la ultima faza a primei reprize.

44'

Turda il opreste prin fault pe Coman si se alege cu un galben.

42'

Compagno cade in marginea careului advers. Jocul continua.

39'

Edjouma suteaza pe langa poarta singur cu Straton. O noua mare ocazie ratata de FCSB, dar s-a fluierat un hent comis de francez.

32'

O noua faza de atac a gazdelor. Jakolis urca in flancul drept si trimite mult peste poarta.

31'

Corner obtinut de Garita in duel cu Tamm la o minge care parea pierduta pe atacul argesenilor.

21'

Sorescu (FCSB) vede primul cartonas galben al meciului.

21'

Straton iese din careul de protectie si-l blocheaza pe Compagno.

11'

Edjouma trimite pe poarta. Blocheaza Straton la coltul scurt.

10'

Compagno din nou aproape de gol. Zebic pune acolo un picior salvator si respinge in corner.

3'

Probleme pentru Sut dupa o ciocnire cu Meza Colli.

3'

Vine imediat si replica gazdelor la sutul in forta trimis de Garita. O minge care n-a prins poarta.

3'

Straton se opune golului la sutul lui Compagno. Prima ocazie a meciului.

1'

A inceput meciul din Trivale.

19:53

FC Argeş: Straton - Jakolis, Turda, Zebic, Rizzi - Meza Colli, Njike - Creţu, Jobello, Koubemba - Garita.

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Tamm, Dawa, Radunovic - Olaru, Şut, Edjouma - Oct. Popescu, Compagno, Coman.