0
Farul

Asa am trait FC Arges - Farul

Liderul Farul a venit in Trivale cu perspectiva consolidarii primei pozitii, dupa ce urmaritoarea principala CFR Cluj a pierdut la Craiova in fata celor de la Universitatea.

De la revenirea pitestenilor in prima liga cele doua formatii de traditie s-au intalnit de opt ori. Farul a bifat patru victorii, FC Arges a adunat trei succese, iar un meci s-a incheiat la egalitate.

In tur, Farul a invins FC Arges pe teren propriu, cu 3-0, prin golurile lui Grameni, Baluta si Torje. Acesta din urma a plecat in iarna de la constanteni si a ajuns in liga secunda din Turcia, la Genclerbirligi.

Farul are o singura infrangere in ultimele opt deplasari, 0-4 la Sibiu cu Hermannstadt pe 10 decembrie 2022.

FC Arges n-a mai castigat in campionat de la 1-0 la Arad cu UTA pe 30 octombrie (1-0). Au urmat cinci remize si trei infrangeri pentru pitesteni.

18:58

Final de partida. 0-0 intre FC Arges si Farul.

90'

Sansa pentru Farul irosita de Enes Sali. Acesta n-a reusit sa profite de o imprecizie in apararea gazdelor.

90'

Straton retine sutul lui Morar dintr-o lovitura libera. E drept, un sut slab. Primul trimis pe poarta de Farul in aceasta parte secunda.

75'

Centrare in marginea careului de sase metri. Munteanu reia slab cu capul peste poarta.

62'

Mingea e scoasa pentru sutul lui Nedelcu. Executie complet ratata.

60'

Lovitura libera pentru Farul. Munteanu suteaza in blocaj si este corner pentru "marinari".

49'

Primul corner pentru Farul vine abia in acest minut. O faza fixa ramasa fara rezultat.

46'

S-a reluat partida.

17:55

0-0 la pauza intre FC Arges si Farul.

29'

Centrare din dreapta in careul Farului de unde Garita reia cu capul slab spre poarta.

27'

In cele din urma Alibec executa in zid, mingea ii revine si apoi trage pe centrul portii in bratele lui Straton.

26'

Tofan se alege gratuit cu un galben, dupa ce l-a impiedicat pe Alibec sa execute o lovitura libera.

21'

Ciocnire intre Mazilu si portarul Straton. Acesta din urma ramane intins pe gazon.