Farul obține prima victorie pe teren propriu după mai bine de două luni

Farul Constanța, campioana sezonului trecut în Liga 1, a învins Petrolul Ploiești, cu 3-1, într-un meci disputat, duminică, în etapa a 19-a din Liga 1.

Constantin Budescu a dechis scorul pentru Farul dintr-o lovitură de la 11 metri acordată în minutul 31 pentru un henț comis de Marian Huja, unul dintre apărătorii Petrolului.

La șapte minute după pauză Louis Munteanu a majorat avantajul Farului din pasa brazilianului Rivaldinho.

Din minutul 78 tabela s-a modificat la 3-0 pentru Farul, căpitanul gazdelor Ionuț Larie reușind să marcheze cu capul din interiorul careului mic.

Petrolul a redus din diferență prin Paul Papp patru minute mai târziu după o fază fixă de la colțul terenului.

Farul nu mai câștigase pe teren propriu în campionat din etapa a 11-a, când trecea de Sepsi, cu 2-1.

După acest succes echipa pregătită de Gheorghe Hagi a urcat pe loc de playoff în clasament.

Pentru Petrolul este doar a treia înfrângere din această ediție de campionat.

Caseta tehnică

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu (Diogo Quieros 79), Dussaut – Vînă (D. Grosu 89), Artean, Grameni – L. Munteanu (N. Grigoryan 89), Rivaldinho (Mazilu 72), Budescu (Dănuleasa 79). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Huja (Dumitriu 60), Ţicu – Doua, Seto (Mitrov 74), Jefferson (M. Roman 61) – A. Musi (I. Răducan 74), Grozav (M. Rădulescu 89), Jair. ANTRENOR: Florin Pîrvu.

Cartonaşe galbene: Budescu 35, M. Popescu 54, Dussaut 61.

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Sebastian Eugen Gheorghe.