Farul învinge Rapid și termină sezonul regular pe primul loc

Echipa Farul Constanța s-a impus, cu 2-1, în meciul disputat pe teren propriu cu Rapid București, sâmbătă seara, în ultima etapa a sezonului regular în Liga 1.

Rapid a deschis scorul la Ovidiu prin Sefer, în minutul 15. Un avantaj de care giuleștenii s-au bucurat doar șase minute.

Artean a egalat cu o lovitură de cap din interiorul careului care l-a prins pe Moldovan pe contre pied.

Cele două echipe au intrat la pauză cu 1-1, după ce Farul a ratat prin Borza preluarea conducerii. Șutul acestuia din minutul 34 a șters bara și a ieșit afară.

La cinci minute după pauză Farul a preluat conducerea prin Mazilu. Un gol marcat cu largul concurs al portarului Moldovan, acesta scăpând mingea în poartă.

Rapid a trecut pe lângă egalare în minutul 86 la reluarea lui Săpunaru cu capul. Mingea s-a dus peste poartă.

Farul acumulează 64 de puncte și nu mai poate pierde primul loc în clasament, indiferent de rezultatul meciului dintre CFR Cluj (60 puncte) și Universitatea Cluj.

Rapid rămâne pe locul cinci, cu 52 de puncte.

Caseta tehnică

Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (Sîrbu 76) - Artean, Nedelcu (Doukoure 62), Grameni – Alibec (Casap 82), L. Munteanu (V. Morar 46), A. Mazilu (Criciuma 62). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Rapid: H. Moldovan - Onea, D. Grigore, Săpunaru, Junior Morais - Kait, Crepulja, Emmers (Costache 74), Sefer (Pănoiu 82) - Dugandzic, Luckassen (Papeau 62). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Aioani 28, V. Morar 61 / Kait 73.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Radu Ghinguleac, George Neacşu.