Farul a obținut prima victorie după șase etape

Campioana României a câștigat în deplasare cu Poli Iași, scor 3-2, în prima zi a etapei a 18-a.

Farul a avut 2-0 pe tabela de marcaj în Copou după primul sfert de oră, după golurile marcate de Constantin Budescu (min.9) și Rivaldinho (min.16), brazilianul fiind pasator la prima reușită a meciului.

Louis Munteanu a majorat avantajul echipei lui Gheorghe Hagi în debutul părții secunde din pasa lui Budescu.

Harrison (min.56) și Alin Roman (min.64) au redus din diferență pentru Poli Iași.

Pentru Farul Constanța este prima victorie după șase etape.

Abia revenit pe banca tehnică după o suspendare de două meciuri, Gheorghe Hagi a primit un cartonaș galben în minutele de final.

Caseta tehnică

Poli Iași: S. Lung jr - Martac, Samayoa, Katanec (S. Buş 46), R. Ispas - A. Roman (R. Ion 88), Bordeianu (Jatoba 46), Marchioni - A. Dumitru (Stefanovici 46), Harrison, Luis Phelipe (A. Ciobanu 77). Antrenor: Leo Grozavu.

Farul: Aioani - Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki - Vînă, Artean, Grameni – Rivaldinho (D. Sîrbu 85), L. Munteanu (Mazilu 68), Budescu (Borgnino 68). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe gabene: A. Roman 45+2, Bordeianu 45+11, Ispas 70 / Rivaldinho 78, Borgnino 89, Grameni 90+3, Aioani 90+8

Arbitri: Szabolcs Szabo – Ferencz Tunyogi, Stelian Slabu

FC Voluntari - Petrolul 0-0

În primul meci al rundei a 18-a, FC Voluntari și Petrolul Ploiești au remizat, scor 0-0, fiecare echipă având câte un jucător eliminat de pe teren.

Ivorianul Diomande (Petrolul) a fost eliminat cu roșu direct (min.76), pentru ca argentinianul Matricardi (Voluntari) să fie și el trimis mai devreme la cabine (min.88) pentru cumul de cartonașe galbene.