Etapa remizelor a continuat cu FC Botoșani - FC Voluntari 3-3. Oaspeții au ratat penalty în minutul 90+8

Meci nebun la Botoșani, duminică după-amiaza, în etapa a 16-a din Liga 1. Echipa locală FC Botoșani rămâne fără victorie în campionat după 3-3 cu FC Voluntari.

Doru Andrei a deschis scorul pentru ilfoveni încă din minutul 6. Trei minute mai târziu gazdele au solicitat lovitură de la 11 metri la căderea lui Florescu, dar nu s-a apelat la VAR.

Cu șapte minute înaintea pauzei FC Botoșani a egalat prin Dican, acesta reluând cu capul o centrare a lui Florescu.

Botoșani a intrat în avantaj la pauză după golul de 2-1 marcat de David Gabriel, în minutul 42. Acesta fusese introdus în teren de doar nouă minute în locul lui Cărăușu.

La prima acțiune din partea secundă Voluntari a restabilit egalitatea prin Popescu.

Din minutul 59 ilfovenii reveneau la conducere în urma unui penalty transformat de Rață.

Echilibrul numeric s-a rupt în minutul 62. Nemec a primit al doilea galben și a fost eliminat.

Gazdele au profitat de superioritatea numerică și au marcat golul de 3-3 prin Florescu în urma unui șut plasat, în minutul 72.

Pius de la Botoșani a luat al doilea galben în minutul 76 și astfel echilibrul numeric era refăcut.

După o mare ocazie ratată de gazde prin Dican, în minutul 88, cei de la Voluntari au primit al doilea penalty.

Rață a executat și a ratat de această dată, irosind șansa celor trei puncte pentru ilfoveni.

FC Botoșani rămâne pe ultimul loc în clasament, fără nicio victorie obținută în 16 etape.

Caseta tehnică

FC Botoșani: Ducan - Pius, Dican, Șeroni (Țigănașu 72) - Benzar, Petro (Casap 60), Florescu, Dragu (Friday 72) - Cărăușu (David 42), Olinga (Drole 60), Ilicic.

FC Voluntari: Jesus - Ricardinho, Matricardi, Armaș (Florea 90), Aliji (Droppa 78) - Boboc, Popescu (Dumiter 66), Crepulja (Paz 66), Rață, Andrei (Voican 90) - Nemec.

Cartonașe galbene: Florescu, Șeroni, Benzar, Pius / Crepulja, Nemec.

Cartonașe roșii: Pius / Nemec.

Arbitri: Szabolcs Kovacs - Ferencz Tunyogi, Adrian Vornicu.