Dinamo

Dinamo – FC Botoșani 3-1. ”Câinii” scapă de ultimul loc

Echipa Dinamo București a predat lanterna roșie în Liga 1 după victoria obținută pe teren propriu cu Oțelul Galați, scor 3-1 (2-1).

Așa am trăit Dinamo - Oțelul. Un meci cu casa închisă!

Denis Politic a deschis scorul după doar trei minute de la startul partidei care s-a disputat cu casa închisă pe arena ”Arcul de Triumf”. Acesta a reluat din interiorul careului la o pasă din dreapta.

Oțelul a restabilit egalitatea prin Pop dintr-o lovitură de la 11 metri.

Scorul pauzei a fost stabilit de Gnahore în minutul 37 din pasa lui Abdallah. Șut pe colțul scurt fără speranță pentru portarul Stoian.

În partea secundă Dinamo a închis tabela prin Abdallah dintr-un penalty obținut de Homawoo.

Dinamo leagă două victorii consecutive și predă lanterna roșie în clasament celor de la FC Botoșani.

Caseta tehnică

Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic (N. Roşu 82), Amzăr (Borduşanu 42) – Milanov (Ilic 83), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 82), Politic (Dani Iglesias 53). Antrenor: Zeljko Kopic.

Oțelul: R. Stoian – Zhelev (Rusevic 46), J. Cisse, Lovric, Miguel Silva – Cisotti (Zivulic 46), Lameira, Samuel Teles (G. Cârjan 70) – Maciel (Adăscăliţei 56), A. Pop, Bodişteanu (A. Rus 46). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Amzăr 28 / A. Rus 66, Adăscăliţei 72, Dorinel Munteanu 75.

Arbitri: Andrei Moroiţă  - Andrei Constantinescu, Ionel Valentin Dumitru.