1
Otelul
Pop 17'

Așa am trăit Dinamo - Oțelul. Un meci cu casa închisă!

Dinamo a primit replica celor de la Oțelul Galați, duminică seara, de la ora 20:00, live text în această pagină. Toate biletele pentru meciul găzduit de arena ”Arcul de Triumf” au fost vândute, anunță clubul organizator.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 55 de ori în principala competiţie internă, de 34 de ori s-au impus bucureştenii, de 14 ori au câştigat gălăţenii, iar alte şapte partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 27 de meciuri - 22 victorii Dinamo - o remiză - 4 succese Oţelul.

Cea mai recentă confruntare directă din campionat: 29 septembrie 2023, Oţelul - Dinamo 1-0 (autogol Neluţ Roşu).

Dorinel Munteanu, antrenorul celor de la Oțelul, a jucat pentru Dinamo timp de două sezoane (1991-1992, 1992-1993), adunând 67 de meciuri și 27 de goluri. Dorineul Munteanu a fost jucător de bază în ediţia 1991-1992, când Dinamo a câştigat titlul fără înfrângere. De asemenea, i-a antrenat pe ”câini” pentru o scurtă periodă, în 2012-2013.

21:58

Final de partidă.

90'

Golubovic respinge în față un șut din interiorul careului, apoi Cîrjan trimite cu capul peste poartă.

90'

Ocazie pentru Oțelul ratată de Rus. Șut în scurt și mingea e blocată de Golubovic.

80'

Gol Abdallah!

Dinamo se desprinde la 3-1 după reușita lui Abdallah din 11 metri.

79'

Intervine VAR-ul și decizia arbitrului se schimbă în penalty pentru Dinamo.

78'

Lovitură liberă obținută de Homawoo la limita careului de 16 metri al oaspeților.