2
Rapid
Papeau 44'

Așa am trăit Dinamo - Rapid

Am transmis live text în această pagină derby-ul bucureștean dintre Dinamo și Rapid, meci programat sâmbătă de la ora 20:00 pe Arena Națională.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 114 ori, de 50 de ori a câştigat gruparea alb-roşie, de 39 de ori s-a impus formaţia giuleşteană, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 56 de meciuri - 29 de succese Dinamo - 12 remize - 15 victorii Rapid.

Cea mai recentă dispută directă din campionatul României: 1 septembrie 2023, Rapid - Dinamo 4-0 (Rrahmani - dublă, Oaidă, Petrila).

22:05

Final de partidă.

90'

Burmaz înscrie cu un șut din întoarcere după o fază fixă a giuleștenilor.

88'

Senzațională parada lui Golubovic la reluarea lui Burmaz din cădere.

70'

Golubovic blochează șutul lui Rrahmani.

56'

Politic șutează în transversală. Mare ocazie pentru Dinamo

49'

Ocazie pentru Dinamo să facă 2-1. Abdallah l-a păcălit pe Papeau ținând mingea în teren și a scos în centru pentru șutul lui Gregorio, Mingea s-a dus pe lângă poartă.

46'

20:54

1-1 la pauză.

45'

Gol Abdallah!

Dinamo reacționează imediat și restabilește egalitatea prin Abdallah. Finalizare spectaculoasă cu călcâiul după un corner.

44'

Gol Papeau!

Rapid deschide scorul prin Jason Papeau. Acesta apare fără om în marcaj pe bara a doua și înscrie cu stângul.

42'

Djokovic surprins în poziție de ofsaid.

42'

Politic trimite pe lângă poarta Rapidului.

24'

Djokovic vede primul galben al meciului pentru o intrare cu talpa înainte asupra lui Velkovski.

15'

Al doilea corner pentru Dinamo care rămâne fără rezultat. Rapid n-are deocamdată nicio repunere de la colț.