1
FCSB
Coman 52'

Așa am trăit Dinamo - FCSB

Am transmis live text în această pagină meciul Dinamo - FCSB, derby-ul campionatului în România, duminică seara, de la ora 20:30. Partida s-a disputat pe Arena Națională în cadrul etapei a 17-a.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 151 de ori, de 49 de ori au câştigat gazdele din această rundă, de 48 de ori s-au impus vizitatorii, iar alte 54 de partide s-au terminat la egalitate.

Un singur 0-0 a fost înregistrat în precedentele 51 de confruntări.

Ultimul succes reuşit de dinamovişti pe prima scenă: 16 februarie 2020, Dinamo - FCSB 2-1.

Cea mai recentă dispută directă din campionatul României a avut loc pe 22 iulie 2023: FCSB - Dinamo 2-1, prin goluri înscrise de Florinel Coman, Darius Olaru, respectiv Goncalo Gregorio.

22:44

Fluier final. FCSB câștigă cu 1-0 prin golul lui Coman din lovitură liberă.

90'

Băluță trage pe lângă poartă.

90'

Eroare a tușierului care, în loc de corner pentru FCSB, a indicat repunere din 6 metri.

90'

Olaru iese pe contraatac și obține lovitura liberă în jumătatea lui Dinamo.

90'

Iglesias trimite din voleu pe lângă poarta FCSB. Ce șansă ratează Dinamo!

90'

Faultează și Băluță din spate. Nu scapă nici el de galben și va fi suspendat etapa următoare, când FCSB va întâlni Oțelul.

90'

Meciul e prelungit cu 6 minute.

89'

Ngezana oprește contraatacul dinamovist și primește cartonașul galben. 4-2 la cartonașe (FCSB).

85'

Rotariu în locul lui Coman la FCSB.

84'

Olaru ia o fază pe cont propriu și trimite peste poartă.

82'

Dinamo domină jocul în aceste minute. FCSB înghesuită în propria jumătate.

81'

Târnovanu reține șutul lui Ghezali.

79'

Coman intră tare asupra lui Alves. Galben pentru jucătorul de la FCSB.

75'

Politic reia cu capul pe lângă poartă la centrarea lui Ghezali.

74'

Lixandru oprește contraatacul alb-roșilor cu prețul unui galben.

71'

Continuă să se arunce cu petarde în teren. Coman execută de frică o lovitură liberă mult peste poarta dinamovistă.

70'

Coman pătrunde în dreapta și obține lovitura liberă.

68'

Dublă modificare la Dinamo: Politic (Abdallah) și Bani (Bena).

64'

Compagno aproape de un autogol. Încă un corner pentru Dinamo.

64'

Cea mai mare ocazie a lui Dinamo vine la șutul lui Gregorio. Intervenție decisivă din partea lui Târnovanu.

63'

Târnovanu iese din propriul careu de 16 metri și respinge din fața lui Ghezali.

54'

Este golul cu numărul 6 pentru Coman în acest sezon de Liga 1.

52'

Gol Coman!

FCSB deschide scorul prin Florinel Coman din lovitură liberă.

52'

Bena (Dinamo) și Șut (FCSB) se aleg cu cartonașe galbene.

51'

Ne întrebăm, evident retoric, în ce a constat oare controlul corporal la intrarea în stadion?!

49'

Un scandal izbucnește în careul lui Dinamo. Jucătorii din ambele echipe sunt luați la țintă de torțele aruncate de suporterii FCSB.

46'

Olaru trimite puțin pe lângă poartă după o acțiune rapidă de atac.

46'

Start de parte secundă. Două modificări la FCSB: Compagno (Miculescu) și Ovidiu Popescu (Djokovic).

21:35

0-0 la pauză pe Arena Națională. Un singur corner în primele 45 de minute, posesie zdrobitoare pentru FCSB (71%) și două șuturi pe poartă, ambele în contul oaspeților.

45'

Jocul continuă fără ca intervenția lui Bena să fie sancționată în vreun fel.

34'

Intervenția lui Bena asupra lui Miculescu în careul dinamovist este analizată de VAR.

31'

Miculescu scapă singur cu portarul și trage în Golubovic. Fanion ridicat de la margine pentru offside.

29'

Patriche în locul lui Homawoo (accidentat).

24'

Mai multe petarde explodează lângă Radunovic, care încearcă să repună de la colțul terenului. O petardă explodează chiar lângă tușier. Jocul continuă și cei de la Dinamo scapă cu fața curată. Șutul lui Djokovic s-a dus în blocajul lui Abdallah.

23'

Coman trage de la peste 30 de metri. Mingea se duce puțin alături.

18'

Ngezana respinge cu capul din fața lui Abdallah. Prima dată când Dinamo aduce mingea în careul FCSB.

11'

Offside semnalizat la Olaru. FCSB domină autoritar începutul meciului.

10'

Șut trimite pe poartă. O minge ușoară pentru Golubovic.

9'

Pantea trimite în fața porții pentru Miculescu. Acesta ratează întâlnirea cu balonul.

4'

Fază de contraatac a celor de la FCSB cu Miculescu în dreapta. Acesta centrează în fața porții, unde Coman ajunge după Golubovic.

3'

Mai multe torțe și petarde ajung în teren. Jocul continuă.

2'

Mingea centrată de Olaru ajunge în brațele lui Golubovic.

2'

Lovitură liberă pentru FCSB din flancul drept în jumătatea adversă de teren.

1'

Iulian Călin fluieră startul meciului. Sunt aproximativ 20.000 de spectatori în tribune.

20:24

Dinamo: Golubovic - Costin, Alves, Homawoo, Amzăr - Iglesias, Bena, Ilic - Ghezali, Abdallah, Gregorio.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Băluță, Miculescu, Coman.