1
0
Petrolul

CS Mioveni - Petrolul 1-0. Debut cu dreptul pentru Dica

Etapa a 22-a a continuat, sambata, cu meciul dintre ultima clasata CS Mioveni si Petrolul Ploiesti, echipa cu aspiratii de playoff.

CS Mioveni a castigat meciul cu Petrolul, scor 1-0, prin golul marcat de Bogdan Rusu, in minutul 10, cu o reluare din interiorul careului dupa o lovitura de la coltul terenului.

Bogdan Rusu (32 ani) a revenit in aceasta iarna la Mioveni dupa ce in ultimele sase a evoluat pentru FCSB. Niciun gol n-a marcat Rusu in cele 13 meciuri disputate pentru bucuresteni.

In minutele de prelungire cei de la Petrolul au avut un gol anulat pentru un offside. Anterior, ploiestenilor le-a fost refuzat de VAR un penalty la interventia lui Burnea in careu asupra lui Moldoveanu.

Pentru CS Mioveni este primul meci castigat pe teren propriu in actuala editie de campionat. Argesenii obtinusera doar patru puncte in cele zece meciuri jucate pana acum acasa.

Petrolul ramane cu o singura victorie in ultimele sapte deplasari in campionat (1-0 cu FC Voluntari in 29 octombrie 2022), in rest adunand sase infrangeri.

CS Mioveni si Petrolul s-au mai intalnit in principala competitie interna doar de trei ori, un joc a fost castigat de oaspetii din aceasta runda, iar alte doua partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recenta disputa directa din campionat: 27 august 2022, Petrolul - CS Mioveni 0-0.

CS Mioveni: Greab – Sno (Rădescu 68), Garutti, Scarlatache, Burnea (Şerbănică 88) – Carnat (I. Balaur 88), Panait, Lixandru - Antal, B. Rusu (Buziuc 88), Benchaib (Diallo 76). Antrenor: Nicolae Dică

Petrolul: Leitner - Meijers, Mathaus, Achim (Irobiso 46) - Doua, Seto (Dumitriu 71), Purtic (R. Moldoveanu 60), Velisar – M. Bratu (Tucaliuc 60), Budescu, Grozav. Antrenor: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Panait 72, Dică (antrenor) 90+8  / Velisar 29, Seto 34, Budescu 41, Doua 79.

Arbitri: Vidican Rareş George - Popescu Adrian, Slabu Stelian.

19:00

90'

Arbitrul mai lasa o faza si Petrolul marcheaza, insa de la margine s-a ridicat fanionul pentru un offside kilometric.

90'

Budescu suteaza in zid si Petrolul iroseste ultima sansa de egalare.

90'

Lovitura libera pentru Petrolul in penultimul minut al meciului.

86'

Budescu nu prinde poarta cu un sut din afara careului.

84'

Cei de la Mioveni rasufla usurati. Arbitrul face semn ca jocul sa fie reluat cu repunere din sase metri. Ramane 1-0.

83'

Centralul vine la margine pentru a revedea reluarile oficiale.

81'

Moldoveanu cade in careul gazdelor la un duel cu Burnea. Jocul e lasat sa continue, dar faza e analizata in camera VAR.

72'

Intrat in locul lui Achim la pauza, Irobiso rateaza de putin egalarea cu o reluare din fata portii.

68'

Greab retine sutul lui Budescu dintr-o lovitura libera. A fost un sut modest, trimis pe jos.

62'

Grozav trimite in careu pentru reluarea din prima a lui Budescu. Voleul mijlocasului petrolist se duce mult peste poarta.

59'

Centrare din corner si Antal reia cu capul peste poarta Petrolului.

55'

Carnat incearca o finalizare pretentioasa si trimite mult peste poarta.

45'

A inceput repriza secunda.

17:50

1-0 pentru Mioveni dupa golul marcat de Rusu.

45'

Centrare in fata portii pentru aparitia lui Benchaib. Marocanul de 24 de ani rateaza intalnirea cu balonul.

36'

Budescu incearca sutul de la distanta. Mingea se opreste intr-un adversar.

33'

Sno (Mioveni) respinge cu capul de pe linia portii la reluarea lui Meijers.

29'

Galben pentru Velisar (Petrolul).

25'

Ocazie de 2-0 pentru Mioveni. Antal a reluat cu capul pe langa poarta, acuzand si o lovitura de la Meijers.

24'

Centrare in fata portii pentru Budescu. Decarul Petrolului trimite pe langa poarta din alunecare.

17'

Greab intervine la lovitura de cap trimisa de Seto din cativa metri.

10'

Gol Rusu!

Revenit la Mioveni in pauza de iarna dupa transferul mai putin reusit la FCSB, atacantul Bogdan Rusu deschide scorul cu un sut din interiorul careului dupa o faza fixa de la coltul terenului.