Chindia – Dinamo 1-0. Infrangere pentru Contra la debut

Echipa Chindia Targoviste a invins-o pe Dinamo, luni seara, cu 1-0, in ultima partida a etapei a 2-a din CASA Liga 1.

Unicul gol al meciului disputat la Ploiesti a fost marcat de Daniel Florea in minutul 45 cu o reluare din interiorul careului dupa o faza rapida dezvoltata in flancul stang.

In minutul 33, la 0-0, Chindia ratase o mare ocazie prin Yameogo. Singur cu portarul in sase metri atacantul gazdelor a trimis direct in Straton.

Dinamo a ratat egalarea in minutul 47 prin Sorescu scapat singur cu portarul la capatul unui contraatac.

Sub privirile noului patron Cortacero, Sorescu a trimis mult peste.

Chindia putea face 2-0 in minutul 72 prin Diaz. Sutul acestuia a ocolit de putin poarta dinamovista.

Chindia: D. Moldovan - A.Ioniţă, Piţian, C.Dinu, Căpuşă - Grassano, Dulca, Iacob, Neguţ (Şerban '90+5)- Yameogo, Florea (Barbu '90). Antrenor: Emil Săndoi.

Dinamo: Straton (Alexandru '46) - Puljic, Ehmann, Sin, Creţu (Mihaiu '76)- Răuţă, Achim, Fabbrini, Sorescu, Bani (Neicuţescu '55)- Popa (Măgureanu '76). Antrenor: Cosmin Contra.

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic, ajutat de asistenţii Valentin Avram şi Marius Badea.