CFR CLuj

CFR Cluj iese cu fruntea sus din Conference League

Campioana Romaniei a obtinut victoria in meciul cu Jablonec, scor 2-0 (1-0), din ultima etapa a fazei grupelor in Conference League, competitie aflata la prima editie.

Croatul Gabriel Debeljuh a marcat cele doua goluri ale formatiei din Gruia, in minutul 45 si respectiv 82.

Debeljuh a reluat cu capul in poarta centrarea lui Manea in finalul primei reprize, dupa o prima parte dominata de Jablonec.

Un gol marcat contrar cursului jocului de echipa pregatita de Dan Petrescu.

Acelasi Debeljuh a finalizat pentru 2-0 in urma unui contraatac.

CFR Cluj incheie grupa de Conference League cu o patru puncte in cont.

Jablonec a ratat calificarea in primavara europeana, acolo unde vor merge Alkmaar si Randers.

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Graovac, Burcă, Camora – Boateng, Bordeianu (Rodriguez ’73), Păun (Alibec ’73) – Omrani (Costache ’56), Debeljuh (Bouhenna ’86), Deac (Ştefan ’87). Antrenor: Dan Petrescu.

Jablonec: Hanus – Holik, Martinec, Zeleny, Surzyn – Malinsky (Kubista ’67), Houska (Smejkal ’88), Hubschman (Povazanec ’79), Kratochvil, Pilar (Vanicek ’88) – Cvancara (Dolezal ’67). Antrenor: Petr Rada.