CFR Cluj, victorie categorică în derby-ul cu Universitatea Cluj

Ultimul derby al anului în Liga 1 a fost câștigat de o manieră categorică de CFR Cluj, cu 4-0 (2-0), în etapa a 21-a.
Așa am trăit CFR Cluj - U Cluj

Meciul din Gruia practic a început de la 1-0 pentru gazde, Muhar deschizând scorul în minutul 2 după o centrare din lovitură liberă și o prelungire a lui Kresic.

Bîrligea a nimerit bara în minutul 24, pentru ca cinci minute mai târziu același atacant de la CFR să fie blocat in extremis de portarul Iliev.

Universitatea Cluj a marcat în minutul 34 prin Ianis Stoica, dar golul Șepcilor Roșii a fost anulat de VAR pe motiv de offside.

Cu patru minute înaintea pauzei Bîrligea a marcat golul de 2-0.

În partea secundă cei de la Universitatea Cluj au avut două mari șanse de a înscrie. Ianis Stoica cu o lovitură de cap pe lângă poartă și apoi Fossati cu un șut în bară au ratat relansarea partidei.

Tabela avea să se modifice de două ori până la final, Otele trecându-și în cont dubla în minutele 77 și 86.

CFR Cluj încheie anul pe locul doi în clasament la opt puncte în urma liderul FCSB.

Universitatea Cluj ocupă locul opt în Liga 1.

Caseta tehnică

CFR Cluj: R. Sava - Boben, Kresic, M. Ilie – E. Krasniqi (C. Manea 90+2), Muhar, Tachtsidis (Cvek 90), Camora – Otele (Deac 90), Bîrligea (Juricic 90), Avounou.  Antrenor: Andrea Mandorlini.

U Cluj: P. Iliev – Peteleu (V. Gheorghe 73), Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu - Doukoure, Fossati (F. Ilie 73), Chipciu – E. Manu (Cîmpanu 46), I. Stoica (R. Silaghi 73), D. Popa. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Bîrligea 16.

Arbitri: Marian Barbu – Mircea Orbuleţ, Stelian Slabu.