4
0
U Cluj

Așa am trăit CFR Cluj - U Cluj

Ultimul derby al anului în Liga 1 s-a jucat pe Cluj Arena, joi seara, între CFR Cluj și Universitatea Cluj. Partida a fost live text în această pagină începând cu ora 19:45.

Este cea de a 34-a confruntare directă în Liga 1 pentru cele două rivale clujene. Palmaresul de până acum cuprinde 17 succese ale CFR-ului, cinci victorii ale "Şepcilor roşii" şi 11 rezultate de egalitate.

Palmares cu CFR gazdă: 16 jocuri - 9 victorii CFR - 4 remize - 3 succese U Cluj.

Cea mai recentă dispută directă din campionat a avut loc pe 21 august 2023: U Cluj - CFR Cluj 3-4. Au marcat I. Stoica - dublă, D. Nistor, respectiv P. Otele, D. Avounou, A. Ajeti, J. Betancor.

21:42

Final de meci și o victorie fără drept de apel pentru CFR.

85'

Gol Otele!

Cei de la U se apără groaznic la o fază de atac pozițional și Otele marchează pentru 4-0 cu un șut plasat.

77'

Gol Otele!

Philip Otele marchează golul de 3-0.

73'

Șut din afara careului peste poarta lui Sava.

63'

Jocul se reia cu o lovitură de la colț.

62'

Faza e analizată de VAR.

61'

Ianis Stoica se prăbușește în careul advers. Se acordă lovitură de la colț.

46'

Cîmpanu în locul lui Manu la U.

46'

A început repriza secundă.

20:36

CFR intră cu 2-0 la vestiare.

45'

Prima repriză e prelungită cu 4 minute.

42'

Gol Bîrligea!

Avounou trimite în fața porții pentru reluarea lui Bîrligea în poartă.

37'

Al patrulea corner pentru U Cluj în acest meci aduce și cea mai mare ocazie din dreptul Șepcilor Roșii. Sava blochează șutul lui Ianis Stoica.

31'

Chipciu trage în blocaj, mingea ajunge la Popa, dar și șutul acestuia e blocat de un adversar.

16'

Bîrligea se alege cu un galben pentru o intrare tare asupra portarului Iliev.

7'

Centralul Marian Barbu fluieră în cele din urmă reluarea meciului.

6'

Jocul nu poate fi reluat imediat din cauza torțelor ajunse pe teren din peluza fanilor de la U.

2'

Gol Muhar!

CFR Cluj deschide scorul la prima fază prin Muhar. Finalizare cu capul după o centrare din lovitură liberă. Golul a fost validat de VAR după 3-4 minute.