1
Univ. Craiova
Crețu 10'

Așa am trăit CFR Cluj - Universitatea Craiova

Duminică seara de la 21:30 am transmis live text în această pagină derby-ul zilei în Liga 1. CFR Cluj a primit în Gruia vizita Universității Craiova, într-un meci care a marcat revenirea lui Laurențiu Reghecampf pe banca alb-albaștrilor.

23:24

Final de partidă în Gruia.

85'

Mitriță obține lovitura liberă în marginea careului advers și tot el trimite peste poartă.

76'

Popescu se opune golului la reluarea lui Jefte.

66'

Mitriță centrează în careu din lovitură liberă și stoperul Zajkov reia cu capul pe lângă poartă.

65'

Markovic trimite prea tare pentru Ivan.

60'

Yeboah cade în duel cu Raul Silva. Jocul continuă spre nemulțumirea gazdelor.

58'

Ocazie ratată de olteni prin Markovic, jucător introdus din minutul 57 în locul lui Ișfan.

46'

Start de repriză secundă.

22:17

Echipele intră cu 1-1 la vestiare.

43'

Ivan scapă singur cu portarul, Sava alunecă, dar atacantul Craiovei trimite alături cu toată poarta în față.

39'

Gol Yeboah!

Centrare pe bara a doua și Yeboah marchează spectaculos din voleu.

38'

Mogoș intervine prin alunecare la pasa lui Mitriță pentru Ișfan.

36'

O nouă șansă ratată de CFR. Krasniqi șutează pe lângă poartă.

33'

Bîrligea intră în careu și trage pe lângă poartă.

28'

Avounou reia peste poartă.

24'

Ocazie ratată de olteni prin Mitriță. Șut slab din poziție ideală.

20'

CFR tot mai prezentă în jumătatea adversă.

19'

Popescu respinge reluarea lui Muhar.

10'

Gol Crețu!

Mitriță centrează din stânga după un corner bătut scurt și Al.Crețu reia decisiv din șase metri cu latul pentru 0-1.

7'

Primul galben al meciului este acordat lui Vlădoiu de la oaspeți.

4'

Mitriță cade în careul gazdelor și oltenii cer penalty.

1'

Start de partidă în Gruia pe o ploaie torențială.

21:29

• CFR Cluj: Sava - Mogoş, Kresic, Morgan - Manea (cpt.), Muhar, Tachtsidis, Avounou, Krasniqi - Yeboah, Bîrligea;
Rezerve: Hindrich - Camora, Ţîru, Gneba, R. Filip, Cvek, Deac, Otele, Betancor; Antrenor: Andrea Mandorlini.

•  Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Bancu (cpt.) - Al. Creţu, Screciu - Işfan, Danciu, Mitriţă - Ivan; Rezerve: Lazar - Badelj, Borţa, Ndong, Mateiu, Sala, Căpăţînă, Cîmpanu, Markovic;
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

12:24

Avancronica

Cele două echipe s-a mai întâlnit de 34 de ori în principala competiţie internă, de 13 ori s-au impus clujenii, de 10 ori au câştigat craiovenii, iar alte 11 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu CFR gazdă: 17 meciuri - 8 succese CFR Cluj - 5 remize - 4 victorii U Craiova.

Ultimele două meciuri directe s-au încheiat la egalitate, scor 1-1.