1
FCSB
Coman 16'

Așa am trăit CFR Cluj - FCSB

Derby-ul etapei a 4-a din playoff-ul de Liga 1 s-a jucat în Gruia între CFR Cluj și FCSB, primele două clasate. Meciul a fost live text în această pagină, duminică, de la ora 21:00.

De 55 de ori s-au întâlnit cele două formații, bilanțul fiind favorabil echipei FCSB, care a câștigat 20 de partide contra CFR-ului. Ardelenii s-au impus de 11 ori, iar alte 24 de meciuri s-au încheiat la egalitate.

FCSB este neînvinsă în ultimele cinci meciuri cu CFR Cluj, iar în sezonul regular echipa bucureșteană a obținut patru puncte în disputele cu rivala din Gruia, după 1-0 pe teren propriu, meci disputat în Ghencea, și 1-1 în deplasare.

Zece victorii, patru remize şi doar două înfrângeri este palmaresul înregistrat de clujeni pe teren propriu în ediţia curentă.

Gruparea clujeană a înscris cel puţin un gol în 13 dintre cele 16 partide jucate acasă.

Roş-albaştrii au marcat în 14 dintre deplasările din sezonul actual, iar în şapte dintre aceste meciuri nu au luat gol.

22:56

Fluier final. Trei puncte mari pentru FCSB.

90'

Abeid este eliminat cu roșu direct.

90'

Centrarea lui Deac din corner ajunge la Muhar care trimite cu capul peste poartă.

90'

Bîrligea trage spre poartă. Mingea iese în out de margine.

90'

Meciul e prelungit cu 6 minute.

84'

Michael reia cu capul pe poartă.

77'

Olaru din nou la finalizare. Șut peste poartă.

76'

Paradă din partea lui Sava la sutul lui Olaru din interiorul careului.

57'

Coman intră în centru și trage peste poartă.

52'

Tavi Popescu îl testează pe Sava cu un șut pe jos din afara careului.

48'

Avounou trage pe lângă poartă.

47'

Centrare din lovitură liberă. Manea apare în șase metri si reia cu capul pe lângă poartă.

46'

Sebastian Colțescu fluieră startul părții secunde.

21:46

FCSB intră cu 1-0 la pauză în Gruia.

45'

Prima repriză e prelungită cu un minut.

45'

Șut trimite direct în Muhar. Mingea rămâne la oaspeți.

45'

Corner al CFR-ului rămas fără rezultat. Cei de la FCSB ies pe contraatac.

39'

Bîrligea pătrunde în careu și trage mult peste poartă.

31'

Miculescu ajunge la finalizare în careu și trage în blocajul unui adversar.

16'

Gol Coman!

FCSB deschide scorul cu un șut imparabil din lovitură liberă.

12'

OCAZIE mare pentru FCSB la execuția lui Șut din afara careului. Mingea e respinsă de Sava în bara transversală.

5'

Lovitură liberă pentru FCSB. Centrarea lui Coman nu are adresă.

1'

Start de repriză în Gruia.

20:58

CFR Cluj: Sava – Manea, M. Ilie, Boben, Abeid – Muhar, Keita, Avounou – Deac, Bîrligea, Otele.

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Chiricheș, Radunovic – Lixandru, Șut, Olaru – Oct. Popescu, Miculescu, Fl. Coman.