1
FCSB
Olaru 26'

Așa am trăit CFR Cluj - FCSB

Primele două clasate din Liga 1 s-au înfruntat, duminică seara, de la ora 20:00, în Gruia.

În tur, FCSB s-a impus cu 1-0 prin golul marcat de italianul Andrea Compagno dintr-o lovitură de la 11 metri. A fost primul meci pentru FCSB disputat pe noua arenă din Ghencea.

FCSB a câștigat ultimele două meciuri, ambele pe teren propriu, cu același scor (1-0).

O singură remiză a fost consemnată între cele două rivale în precedentele șapte dispute directe în campionat.

21:59

Final de partidă.

90'

Meciul e prelungit cu 6 minute.

88'

Ocazie și la poarta FCSB-ului la pătrunderea lui Kraniqi. Acesta continuă cu Juricic și mingea se duce puțin pe lângă poartă.

88'

Compagno deviază în plasa laterală.

87'

Compagno vede și el galbenul pentru reproșuri adresate arbitrului.

86'

Șut ia galben pentru proteste. E primul jucător avertizat de la FCSB.

76'

Muhar reia cu capul pe lângă poartă din centrarea lui Tachtsidis.

70'

Deac în locul lui Bîrligea.

68'

Coman trage din marginea careului și Sava se opune golului. Pe urmărire Băluță reia pe lângă poartă. A fost offside.

62'

Sava blochează cu o mână șutul lui Compagno pe colțul scurt.

62'

Krasniqi intră în locul lui Morgan.

59'

Băluță îl vede ieșit din poartă pe Sava și încearcă șutul de la distanță. Mingea cade pe plasă.

58'

Muhar vede primul galben al meciului.

53'

Intervine VAR-ul pentru o intrare a lui Crețu asupra lui Otele la faza premergătoare golului marcat de Coman. Centralul Colțescu anulează golul și dictează lovitură liberă pentru CFR.

51'

FCSB trece în avantaj pe tabelă după un șut de la distanță trimis de Coman la colțul lung.

46'

S-a reluat meciul. Două modificări la FCSB: Octavian Popescu în locul lui Ovidiu Popescu și Crețu în locul lui Pantea.

20:52

Pauză în Gruia. 1-1 la pauză între CFR și FCSB.

45'

Olaru iese la margine șchiopătând.

41'

Sava respinge în corner mingea trimisă de Șut din afara careului.

26'

Gol Olaru!

Darius Olaru egalează cu un șut din interiorul careului.

15'

Otele cade în careul FCSB, dar Colțescu lasă jocul să continue.

10'

Otele scapă în careu și trage peste poartă cu Ngezana în marcaj.

7'

Gol Tachtsidis!

CFR mută prima pe tabelă prin grecul Tachtsidis. Șut din interiorul careului la colțul lung pentru 1-0.

5'

Coman preia la marginea careului și trage pe lângă poartă.

1'

Prima ocazie a meciului aparține gazdelor. Târnovanu respinge în corner șutul lui Otele.

1'

Start de partidă. CFR are prima posesie.

20:00

A început să ningă în Gruia. Terenul se prezintă în condiții foarte bune.

19:56

CFR Cluj: Sava - Kresic, Ilie, Morgan - Mogoș, Muhar, Tachtsidis, Camora - Avounou, Bîrligea, Otele.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov.Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Coman.