Astra – Poli Iasi 4-0. Prima victorie pentru giurgiuveni

Dupa sapte etape in care a adunat un singur punct a iesit soarele si pe strada fostei campioane Astra Giurgiu.

Echipa care se pregateste sa fie preluata de Edi Iordanescu a obtinut, sambata seara, prima victorie in actuala editie de campionat, 4-0 pe teren propriu cu Poli Iasi.

Un meci cu doi eliminati, cate unul in fiecare tabara, si doua lovituri de la 11 metri acordate in favoarea gazdelor de centralul Sebastian Coltescu.

A fost meciul in care Constantin Budescu s-a facut din nou remarcat, cu un gol si o pasa de gol.

Asa am trait Astra Giurgiu - Poli Iasi. Budescu face diferenta

Poli Iasi a ramas in inferioritate numerica din minutul 30, cand Francisc Cristea a vazut rosu direct pentru o intrare cu talpa direct pe tibia lui Valentin Gheorghe.

Chiar si in inferioritate numerica moldovenii au ratat deschiderea scorului in finalul primei reprize prin Popadiuc la capatul unui contraatac.

Portarul Lazar s-a opus providential, asa cum avea sa o faca in alte doua randuri in partea secunda.

Echilibrul numeric a fost refacut la sapte minute dupa pauza, dupa ce Valentin Gheorghe a primit al doilea galben.

Gaman a deschis scorul in minutul 62 cu o lovitura de cap din centrarea ideala oferita de Budescu din corner.

Finalul meciului a mai adus alte trei goluri pentru Astra, doua fiind marcate din penalty.

In minutul 83 De Iriondo a blocat cu mana o minge trimisa de Crepulja spre poarta. A transformat Budescu pentru 2-0.

De Iriondo a fost si el eliminat.

Wuthrich si-a trecut in cont primul gol in tricoul Astrei cu o reluare din interiorul careului in minutul 90.

Busu l-a faultat in alergare pe Merloi si Coltescu n-a ezitat sa arate din nou punctul cu var de la 11 metri in prelungirile partidei.

Radunovic a transformat cu un sut in forta.

Prima victoria pentru Astra in actuala editie de campionat si patru puncte in clasament prin care giurgiuvenii nu predau deocamdata lanterna rosie.

Astra Giurgiu: Lazar – D. Bruno, Graovac, Găman, Radunovic – G. Şerban (Canadjija ‘2), Crepulja, Stahl (Merloi ’85) – V. Gheorghe, Montini (Wuthrich ’65), Budescu (Balaure ’86). Antrenor: Alexandru Radu

Poli Iaşi: Bosz – Cabral, De Iriondo, Baxevanos, Buşu – F. Cristea, Onea (Calcan ‘2), Passaglia – Platini, A. Cristea (Acka ’33), Popadiuc (Zajmovic ’57). Antrenor: Daniel Pancu

Cartonaşe galbene: V. Gheorghe ’31, ’52, Montini ’45 / Calcan ‘8, Platini ’32, Acka ‘45

Cartonaşe roşii: V. Gheorghe ’52 / F. Cristea ’30, De Iriondo ‘84.