Astra obtine calificarea in playoff dupa 1-0 cu Hermannstadt

Echipa Astra Giurgiu a obtinut, sambata, punctele de care mai avea nevoie pentru a obtine matematic dreptul de a evolua in playoff.

Fosta campioana s-a impus la limita pe teren propriu in fata celor de la Hermannstadt, cu 1-0 (0-0).

La patru minute dupa pauza Astra Giurgiu a reusit deschiderea scorului prin Butean, jucator care a prins o executie de zile mari din marginea careului. O minge la coltul lung fara nicio speranta pentru portarul Cabuz, una dintre executiile spectaculoase ale sezonului de Liga 1 Betano.

Asa am trait Astra Giurgiu - Hermannstadt 1-0

Un gol venit dupa o prima repriza mai degraba modesta cu cate o sansa de gol trecuta in dreptul fiecarei echipe.

Astra a trecut prima pe langa gol, in minutul 15, cand Alibec i-a trimis la intalnire lui Belu-Iordache in spatele liniilor adverse si acesta a fost blocat in ultimul moment de portarul Cabuz.

Oaspetii au stat la cutie si au aratat un joc economicos, aratandu-si coltii in minutul 27 la reluarea lui Dilbea din voleu. O minge la coltul scurt blocata de Lazar in corner.