Astra Giurgiu

Maxim și Drăguș au marcat din nou pentru Gaziantep

Jucătorii Alexandru Maxim și Denis Drăguș au marcat două dintre golurile echipei Gaziantep în deplasarea de la Alanya, sâmbătă după-amiaza, într-un meci din etapa a 12-a din prima ligă a Turciei.

Gaziantep s-a impus în final, cu 3-0, Bryan Riascos închizând tabela după o acțiune personală finalizată cu șut din interiorul careului, în minutul 90+5.

Alexandru Maxim a deschis scorul pentru Gaziantep în minutul 45+8 dintr-o lovitură de la 11 metri.

Două minute mai târziu, Denis Drăguș a majorat avantajul echipei lui Marius Șumudică.

Florin Niță a fost integralist în poarta lui Gaziantep, în timp ce Drăguș și Maxim au fost schimbați pe final de meci.

Maxim și Drăguș marcaseră și etapa trecută pe teren propriu cu Rizespor.

Dintre cei trei români care evoluează pentru Gaziantep doar doi sunt convocați la echipa națională pentru ultimele două meciuri din preliminariile EURO 2024.

Suspendat, Șumudică și-a urmărit echipa din tribuna oficială.

Gaziantep urcă pe locul 9 în clasamentul primei ligi din Turcia, cu 15 puncte, după a doua victorie consecutivă în campionat.