A înghețat tabela în Gruia. CFR pierde două puncte acasă cu UTA

Echipele CFR Cluj și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 0-0, într-un meci din etapa a 17-a în Liga 1.
Așa am trăit CFR Cluj - UTA

Ambele echipe au avut câte o bară în repriza secundă. Prima a aparținut arădenilor la șutul lui Stolnik din minutul 61.

CFR a răspuns cu șutul lui Tachtsidis din minutul 73, o execuție pe jos de pe linia careului de 16 metri.

Gazdele au dominat meciul, cu 10-1 raportul cornerelor, arădenii având prima lovitură de la colț abia în minutul 81.

În cele din urmă oamenii lui Andrea Mandorlini au trimis mingea în poartă. Era minutul 88 când Otele a mișcat plasa, dar golul fostului arădean a fost invalidat de o semnalizare de la margine pentru offside.

Carp, jucător intrat la UTA în debutul părții secunde, a fost aproape să dea lovitura irosind o mare ocazie din 6-7 metri, în minutul 89.

CFR Cluj ratează șansa de a trece chiar și pentru 24 de ore pe primul loc în clasament, rămânând pe doi indiferent de rezultatul meciului DinamoFCSB de duminică seara.

UTA acumulează 19 puncte și rămâne în zona fierbinte a ierarhiei, chiar dacă în Liga 1 a venit vremea temperaturilor la limita înghețului.

Caseta tehnică

CFR Cluj: R. Sava - Mogoş, M. Ilie, Kresic, Morgan (Camora 82) - Muhar, Tachtsidis, Cvek (Deac 56) - Otele, Juricic (Bîrligea 70), Avounou (Fică 70). Antrenor: Andrea Mandorlini.

UTA Arad: Fl. Iacob - Stolnik, I. Conte, Benga, Căpuşă - M. Freitas (Marku 80), Cr. Mihai - R. Pop (Omondi 46), Cooper (Fabry 86), Micovschi (Aly Abeid 81) – Luckassen (C. Carp 46). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Muhar 80, Tachtsidis 90+1.

Arbitri: Ionuţ Coza - Marius Badea, Ionel Dumitru.