Fotbal International

Uruguay, noua campioană a lumii la sub 20 de ani

Naționala Uruguayului a învins Italia în finala Cupei Mondiale U20 din Argentina, cu 1-0.

Luciano Rodriguez a marcat unicul gol al meciului disputat la Mar del Plata, în minutul 86, și a adus primul titlu mondial la această categorie de vârstă pentru Uruguay.

O echipă care mai disputase două finale în istorie, ambele pierdute în 1997 și 2013.

Italia, mare favorită înaintea finalei, a ratat titlul mondial la chiar prima apariție într-un ultim act la U20.

Drumul naționalei statului Uruguay spre titlul mondial a început în Grupa E, cu două victorii (4-0 cu Irak și 1-0 cu Tunisia printr-un gol marcat din penalty în minutul 90+3), respectiv o înfrângere cu Anglia (2-3).

Calificată de pe locul doi în optimi, Uruguay a învins Gambia cu 1-0, după care a trecut de SUA în sferturi (2-0) și de revelația turneului final Israel în semifinale (1-0).

Italianul Cesare Casadei a fost golgeterul turneului final, cu 7 goluri.

Un turneu final care trebuia să se dispute în Indonezia, dar care a fost mutat de FIFA în Argentina din cauza refuzului gazdelor de a primi naționala Israeului din rațiuni de ordin politic.

154 de goluri au fost marcate la CM U20 din Argentina în cele 52 de meciuri disputate.