Fotbal International

Un autogol a decis prima echipă calificată în semifinalele Cupei Asiei

Vineri după-amiază s-a disputat primul dintre sferturile de finală la Cupa Asiei, competiție găzduită de Qatar.

Debutanta și revelația Tadjikistan a întâlnit Iordania, un meci care a fost decis de un autogol în repriza secundă după o fază fixă.

Iordania s-a impus, cu 1-0, după ce Vahdat Hanonov a deviat mingea în propria poartă la un corner în minutul 66.

”Au meritat să câștige pentru că au fost puțin mai buni decât noi. Au mai multă experiență, dar toți jucătorii mei merită toate felicitările. Merită respectul tuturor din turneu și din țară”, a spus Petar Segrt, selecționerul croat al naționalei Tadjikistanului.

Adversara Iordaniei din semifinale se va decide în urma duelului dintre Australia și Coreea de Sud, două dintre forțele fotbalului din AFC.