Fotbal International

Suspans maxim în ultima optime de finală la Cupa Asiei

Iran și Siria s-au duelat pe dreptunghiul verde pentru nu loc între cele mai bune opt echipe la Cupa Asiei, meci care a avut nevoie de lovituri de departajare pentru stabilirea echipei calificate.

La finalul celor 90 de minute scorul a fost 1-1, după ce ambele echipe au marcat din lovituri de la 11 metri.

Taremi a deschis scorul pentru Iran în minutul 34, pentru ca în partea secundă Khribin a restabilit egalitatea în minutul 64.

Iran a rămas în inferioritate nemerică din minutul 90+1, când același Taremi a primit al doilea galben și a fost eliminat de pe teren.

S-a ajuns în cele din urmă la loviturile de departajare, unde sirianul Youssef a fost singurul care a ratat.

Iran va juca împotriva Japoniei în sferturile de finală, niponii eliminând Bahrain în optimile de finală, cu 3-2.