Fotbal International

River Plate, calificare dramatica in finala Copei Libertadores

Sursă foto: twitter.com/CARPoficial

Echipa argentiniana River Plate s-a calificat marti noapte in finala Copei Libertadores dupa o victorie obtinuta dramatic pe terenul formatiei braziliene Gremio Porto Alegre.

Gremio a castigat in tur la Buenos Aires, cu 1-0, iar la retur a deschis scorul prin Leonardo.

Un avantaj mai mult decat linistitor pentru echipa braziliana, insa cei de la River au intors rezultatul si soarta calificarii pe final de meci.

Mai intai Rafael Borre a egalat in minutul 81, pentru ca arbitrul sa acorde penalty lui River cu cinci minute ramase pana la final dupa consultarea VAR.

Gonzalo Martinez a transformat intr-un vacarm de nedescris, iar River Plate merge in finala echivalentului Ligii Campionilor din America de Sud.

Gazdele de la Gremio au incheiat meciul in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Bressan.

Meciul a avut 14 minute de prelungire!

In a doua semifinala se intalnesc Boca Juniors si Palmeiras pe terenul formatiei din Brazilia. Boca a castigat mansa tur, cu 2-0, astfel ca sunt mari sanse ca finala sa se dispute intre marile rivale argentiniene.