Fotbal International

Qatar elimină Iran în semifinalele Cupei Asiei după un meci de cinci goluri

Gazda și deținătoarea trofeului Qatar a trecut de Iran în a doua semifinală de la Cupa Asiei, cu 3-2, meci încheiat în timpul regulamentar.

Surpriză de proporții în prima semifinală de la Cupa Asiei

Almoez Ali a marcat golul victoriei pentru Qatar, în minutul 82, stabilind astfel a doua finalistă la Cupa Asiei din acest an.

Iran a deschis scorul prin Azmoun după doar patru minute de la startul meciului, cei din Qatar întorcând rezultatul până la pauză prin Abdulsallam și Afif.

La șase minute după pauză Iran a egalat prin Jahanbakhsh dintr-o lovitură de la 11 metri.

O semifinală de fotbal ofensiv total, în care cele două echipe au trecut peste orice etapă de tatonare, mizând totul pe atac.

Iran a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Shojae Khalilzadeh a primit cartonașul roșu în minutele de final.

Pentru Iran este prima înfrângere de la preluarea echipei de către Amir Ghalenoei în martie 2023.