Fotbal International

Palmeiras pastreaza Copa Libertadores dupa o finala suta la suta braziliana

Sursă foto: twitter.com/palmeiras

Pentru a treia oara in istorie si a doua editie consecutiva echipa braziliana Palmeiras a cucerit Copa Libertadores, cea mai importanta competitie din fotbalul sud-american.

In finala disputata la Montevideo (Uruguay) echipa din Sao Paolo a invins pe Flamengo, formatie de asemenea din Brazilia, cu scorul de 2-1.

Partida a avut nevoie de prelungiri, dupa ce la finalul celor 90 de minute tabela arata 1-1.

Veiga a deschis scorul pentru Palmeiras, in minutul 5, in timp ce Gabriel Barbosa a adus egalarea pentru formatia din Rio de Janeiro, in minutul 72.

Golul victoriei celor de la Palmeiras a fost marcat de catre Deyverson, in minutul 95. Acesta a profitat de o minge pierduta de un fundas advers si a scapat singur cu portarul.

Palmeiras isi trece in cont al treilea trofeu in Copa Libertadores, dupa cele din 1999 si 2020.

De la Boca Juniors in 2001 o echipa nu a mai reusit dubla.

Palmeiras va reprezenta America de Sud la Campionatul Mondial al Cluburilor din februarie.

Competitia ajunsa la a 18-a editie va avea loc in Emiratele Arabe Unite.