Fotbal International

Messi ajunge în prima finală alături de Inter Miami

Argentinianul Lionel Messi s-a calificat în finala Leagues Cup după o nouă evoluție entuziasmantă în tricoul formației din Florida.

Inter Miami a dispus cu 4-1, în deplasare, de Philadelphia Union, în prima semifinală a Leagues Cup.

Lionel Messi a marcat golul de 2-0 al formației sale cu un șut din afara careului, în minutul 20.

Echipa al cărei patron este fostul internațional englez David Beckham a intrat cu 3-0 la pauză, după ce Jordi Alba și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

În finala programată pe 20 august, Inter Miami va întâlni pe Nashville, formație care a învins pe teren propriu gruparea mexicana Monterrey, cu 2-0.

Prin calificarea în finala Leagues Cup, echipa Inter Miami și-a asigurat prezența în ediția viitoare a Ligii Campionilor din CONCACAF.