Fotbal International

Manchester City cucereste Cupa Ligii la 11 metri cu Liverpool

Primul trofeu al sezonului in fotbalul englez, Cupa Ligii, a fost obtinut duminica seara de Manchester City.

"Cetatenii" s-au impus in fata celor de la Liverpool in urma executarii loviturilor de departajare, cu 3-1.

La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 1-1, dupa ce Fernandinho a deschis scorul pentru City la patru minute dupa pauza si Coutinho a egalat cu sapte minute inaintea finalului.

"Cormoranii" au mai avut o bara prin Lallana pana la golul egalizator marcat de Coutinho.

Liverpool a deschis cu gol seria loviturilor de la 11 metri, insa apoi si-a intrat in rol portarul Willy Caballero cu trei interventii consecutive in poarta lui Manchester City.

Echipa lui Manuel Pellegrini obtine astfel pentru a patra oara in istorie Cupa Ligii din cinci finale disputate. City a mai cucerit trofeul in 1970, 1976 si 2014.

Liverpool pierde pentru a patra oara finala Cupei Ligii (1978, 1987, 2005 si 2016).